Dobrze rozplanowana przestrzeń w małym mieszkaniu to podstawowa kategoria przy jego urządzaniu. Kluczem do sukcesu jest dokładne zaplanowanie powierzchni, dlatego kwestie wyboru szafy warto przemyśleć już na samym początku. 

Data dodania: 2017-02-23

Wyświetleń: 764

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

W małych pomieszczeniach możemy pokusić się o wykorzystanie miejsc nie stanowiących przestrzeni użytkowej, takich jak wnęki czy skosy. Przy bardzo małych mieszkaniach wykorzystanie każdej wnęki i skosu do zabudowy jest wręcz koniecznością.

Szafa wnękowa – efektownie wykorzystana przestrzeń

Małe mieszkania są aranżowane przez dekoratorów z wykorzystaniem trudnych do zagospodarowania powierzchni na szafy wnękowe. Dobrze zaprojektowana szafa jest funkcjonalna, idealnie spełnia warunki schowka, pełni również funkcje dekoracyjne. Idealnym miejscem na ulokowanie szafy wnękowej jest korytarz i przedpokój. Szafa w przedpokoju pomieści wierzchnie okrycia i obuwie sezonowe. Współczesne projekty szaf wnękowych uwzględniają też takie elementy jak suszarka na pranie, czy deskę do prasowania, co jest idealnym rozwiązaniem w małych mieszkaniach.

 

Front do szafy wnękowej i przesuwnej

Pierwszym krokiem jest zaplanowanie materiałów i kolorów, te kwestie muszą być przemyślane w taki sposób aby współgrały z ogólną aranżacją wnętrza. Materiał powinien być dopasowany do posiadanych mebli, tak by kolory i struktury nie kontrastowały ze sobą. Dzisiejsi producenci oferują bogatą gamę wzorów, z całą paletą kolorów, pozostawiając duże pole do popisu dla dekoratorów wnętrz. Częstym wyborem są szafy wnękowe z frontem w postaci lustra. Takie rozwiązanie szczególnie sprawdza się w przedpokoju, jest bardzo funkcjonalne, dodatkowo optycznie powiększa i rozświetla pomieszczenie. Większości architektów wybiera właśnie takie rozwiązanie, które nadaje małemu wnętrzu lekkości i elegancji. Przy małych wnętrzach zwykle nie wybiera się ciemnych frontów, raczej jasne, które optycznie rozjaśniają i poszerzają wnętrze Oczywiście, w praktyce nie istnieją żadne ograniczenia, możemy łączyć materiały i kolory według własnego uznania.

Małe pomieszczenie – duża szafa?

Przy urządzaniu małych powierzchni często stosowana jest również zasada: małe pomieszczenie – duża szafa. W małych, nieustawnych wnętrzach szafa z reguły zajmuje całą przestrzeń od sufitu do podłogi. Dobrze zaprojektowana szafa nie powinna przytaczać wnętrza, być tłem a nie centralnym punktem. Szafa to nie tylko miejsce na ubrania, drzwi przesuwne szafy mogą sprawdzić się w salonie, skrywając telewizor, sprzęt audio czy bibliotekę. System drzwi przesuwnych to także świetne rozwiązanie w łazience, które ukryje kosz na pranie, deskę do prasowania czy pralkę. W mieszkaniach gdzie przestrzeń jest deficytowa, każde rozsądne zagospodarowanie przestrzeni jest na wagę złota.

 

Pojemna i funkcjonalna szafa

Aby maksymalnie podnieść funkcjonalność szafy już na etapie projektu uwzględnia się takie detale jak uchwyt na żelazko czy rurę do odkurzacza. Pozwala to łatwe przechowywanie sprzętu. Szafy wyposażane są także w drążki do przechowywania obuwia, dzięki temu unikniemy zagracania. Funkcjonalny i uporządkowany dom nie może istnieć bez odpowiednie zorganizowanej szafy, dlatego inwestycja w dobre jakościowo meble to inwestycja na lata. Małe mieszkania wymagają innowacyjnych rozwiązań oraz zabudowy w nietypowych miejscach. Nieco odważniejsze i niekonwencjonalne decyzje mogą znacznie podnieść funkcjonalność naszego mieszkania. 

Licencja: Creative Commons
0 Ocena