Bojler to inaczej mówiąc wymiennik ciepłej wody użytkowej, czyli zbiornika, w którym element grzewczy podgrzewa wodę do zadanej temperatury. To także zasobnik, w którym ta podgrzana woda jest przechowywana. Obecnie na rynku dostępne są bojlery współpracujące z różnymi źródłami ciepła, jak kotły grzewcze opalane paliwem stałym, gazowym lub olejowym, kominki z płaszczem wodnym, kolektory słoneczne, pompy ciepła czy kotły niskotemperaturowe.
Nowoczesne, wydajnie działąjące bojlery mogą zaopatrzyć w c.w.u nawet kilka jednostek, co przynosi faktyczne oszczędności i pozwala lepiej wykorzystać możliwości źródła ciepła, ograniczając jednocześnie emisję zanieczyszczeń (związanych ze spalaniem paliw konwencjonalnych)
Najogólniejszy podział bojlerów wyróżnia te wiszące bojlery poziome oraz pionowe, które z kolei dzielą się na stojące oraz wiszące. Budowa nie jest jednak najważniejszym kryterium, zdecydowanie większe mają inne aspekty, a mianowicie typ konstrukcji (czyli sposób podgrzewania wody), rodzaj zabezpieczenia przed korozją oraz rodzaj izolacji termicznej.
Ze względu na typ konstrukcji wyróżnia się:
- bojlery na podkowę – coraz rzadziej spotykane, gdyż podgrzewana w nich woda nie nadaje się do spożycia
- bojlery z jedną wężownicą w kształcie litery U – czas nagrzewania wody jest w tym przypadku dosyć długi, z powodu niewielkiej powierzchni wymiany ciepła
- bojlery z podwójną wężownicą – są efektywniejsze ze względu na większą powierzchnię wymiany ciepła
- bojlery z podwójnym płaszczem – to najnowocześniejsze rozwiązanie, bardzo wydajne ze względu na maksymalnie dużą powierzchnię oddawania ciepła
Ze względu na zabezpieczenie antykorozyjne wyróżnia się:
- zasobniki stalowe
- zasobniki ocynkowane
- zasobniki emaliowane wyposażone w anodę magnezową
- zasobniki żywicowane
- zasobniki zrobione ze stali nierdzewnej.
Wreszcie biorąc pod uwagę zastosowaną izolację termiczną wyróżnia się:
- wymienniki bez izolacji
- wymienniki izolowane pianką polietylenową
- wymienniki izolowane polistyrenami
- wymienniki izolowane gąbkami poliuretanowymi
- wymienniki izolowane piankami poliuretanowymi.