Zanim podejmie się decyzję, która osoba spośród naszych przyjaciół, czy rodziny będzie pełnić tę funkcję powinniśmy zadać sobie kilka podstawowych pytań.
Ilu świadków ma asystować podczas ślubu
Niezależnie od tego, czy zdecydowaliśmy się tylko na ślub kościelny, czy cywilny powinniśmy zastanowić się ilu świadków ma asystować podczas ceremonii. Gdy mówimy o ślubie cywilnym są pewne ograniczenia i nakazy. Otóż świadków powinno być przynajmniej dwóch, a maksymalnie czterech. Inne ograniczenia są w przypadku ślubu kościelnego, gdyż jedyne, co jest narzucone, to fakt, iż świadkowie powinni być osobami wierzącymi. Ich liczba jest dowolna i możemy wybrać znacznie więcej osób. Stąd też, jeżeli zależy nam na wyróżnieniu pewnych osób nadając im rolę świadka korzystniej jest przygotować ślub cywilny i kościelny o ile wśród naszych świadków będą osoby niewierzące.
Jakie zadania muszą zrealizować świadkowie?
Prosząc krewnych lub przyjaciół na świadków na naszym ślubie powinniśmy uprzedzić ich (o ile nie wiedzą), że świadek, to nie tylko asystent podczas ceremonii zaślubin, lecz również musi on być dla nas dostępny znacznie wcześniej, jak również podczas samego wesela. Świadek powinien zdawać sobie sprawę z tego, że oczekiwać będziemy od niego pomocy w organizacji przyjęcia weselnego. Świadkowie odpowiedzialni są również za przygotowanie słodyczy, jako prezenty dla dzieci, które zatrzymają po drodze orszak ślubny. Świadek jest też pierwszą osobą, która kontaktuje się z salą weselną, by ustalić sposób przyjęcia Młodej Pary. O ile na sali weselnej postanowiliśmy przygotować pamiątkową księgę, to świadek powinien przypominać zaproszonym gościom o wpisaniu się do owej księgi.
Rola świadka jest bardzo istotna podczas każdej ceremonii ślubnej. Chcąc zapewnić sobie spokój i bezstresowe przygotowanie wesela powinno się dobrze zastanowić, kto będzie pełnić taką funkcję, bowiem musi to być osoba inteligentna i przede wszystkim dobrze radząca sobie w sytuacjach stresujących. To właśnie świadek pierwszy reaguje na ewentualne kłopoty podczas wesela, dlatego roli tej nie możemy powierzyć osobie, która nie potrafi sobie odmówić alkoholu. Bycie świadkiem oznacza pewnego rodzaju wyróżnienie, lecz również poświęcenie.