Świadkowie ślubni, których często nazywa się również druhnami i druhenkami są gośćmi niezwykle istotnymi, ponieważ odgrywają ważną rolę w trakcie ślubu i wesela, ale również podczas organizacji, która je poprzedza

Data dodania: 2014-10-05

Wyświetleń: 1367

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 2

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

2 Ocena

Licencja: Creative Commons

Wszystko, co musisz wiedzieć o świadkach ślubnych

Świadkowie są postaciami kluczowymi, dlatego ich wybór należy potraktować bardzo poważnie. Oto istotne informacje, które trzeba wziąć pod uwagę i które ich dotyczą:

Liczba świadków

Świadkowie ślubni są niezbędni podczas każdej ceremonii niezależnie czy decydujemy się na ślub cywilny, czy kościelny. W Urzędzie Stanu Cywilnego powinno być przynajmniej dwóch świadków, a maksymalnie dwie pary, natomiast w kościele, choć zwyczajem jest, aby wyznaczyć dwie osoby, jednak nie ma większych ograniczeń i świadków może być kilku. Oczywiście można wybrać te same osoby w przypadku obu ceremonii, jednak do ceremonii kościelnej wymagane jest, aby świadkowie byli osobami wierzącymi. Jeśli jednak chcecie zaangażować więcej swoich znajomych lub krewnych, wówczas nie ma żadnych przeszkód, aby wybrać różne osoby dla obu ceremonii.

Misja świadków podczas przygotowań ślubnych

Najważniejsze co musimy ustalić tuż po zaręczynach, to czy świadkowie, których wybraliśmy będą chcieli i będą mogli nimi być. Podjęcie decyzji o pełnieniu roli świadka na ślubie i weselu jest bardzo ważna, bowiem świadkowie muszą liczyć się z tym, iż oczekiwać od nich będziemy dostępności i pomocy w organizacji wesela. Osoba, która będzie świadkiem nie tylko spełniać będzie swoją funkcję w kościele, lecz również przyjmuje na siebie obowiązek wspomagania organizacji wesela na przykład od strony logistycznej. Świadek ślubny odpowiedzialny jest również za przygotowanie drobnych prezentów dla osób, które będą zatrzymywać orszak ślubny. Takie rzeczy pozostają „na głowie” świadków i Młoda Para nie powinna się tym zajmować. Ponadto, to właśnie oni wspomagają organizację animacji i wraz z recepcją sali weselnej ustalają sposób przyjęcia Młodej Pary.

Rola świadków w kościele i USC

Podstawowym zadaniem świadków jest podpisanie potwierdzenia zawarcia związku małżeńskiego zarówno w kościele, jaki i w Urzędzie Stanu Cywilnego. Czasem bywa tak, że podczas ceremonii kościelnej świadkowie odczytują powitanie, fragment Pisma Świętego lub odmawiają modlitwę. Będąc druhną Panny Młodej często musimy wspomagać ją podtrzymując w górze długi tren od sukni ślubnej lub wręcz ułatwić siadanie. W razie potrzeby należy również w pewnych momentach trzymać za nią bukiet ślubny itd. Świadkiem może być także poproszony o asystę podczas zawierania przymierza małżeńskiego.

Rola świadków podczas przyjęcia weselnego

Rola świadków nie kończy się na ceremonii ślubnej w kościele. Przeważnie odgrywają oni również ważną rolę podczas przyjęcia weselnego. Świadkowie mogą być poproszeni o zapewnienie kontaktu pomiędzy dostawcami różnych usług, ale również reagować, gdy pojawią się kłopoty i nieprzewidziane sytuacje. Przeważnie to oni informują pozostałych gości weselnych, gdzie powinni usiąść o ile ich miejsca nie są wyznaczone karteczkami z nazwiskami. Jeżeli przygotowaliśmy pamiątkową Księgę Gości świadkowie powinni przypominać o wpisywaniu się. Gdy na przykład coś stanie się z fryzurą ślubną Panny Młodej, to druhna w pierwszej kolejności powinna jej pomóc. Podobnie z makijażem, oderwanym elementem sukni ślubnej itd. Generalnie można stwierdzić, że świadek jest osobą, która powinna reagować w awaryjnych sytuacjach. Nie jest to łatwe zadanie, dlatego świadek powinien być osobą inteligentną i dobrze radzącą sobie w sytuacjach stresujących. Dlatego osoby, którym powierzono rolę świadków powinny czuć się zaszczycone i docenione, bowiem nie każdy nadaje się do pełnienia takiej roli.

Licencja: Creative Commons
2 Ocena