Przełom XIX i XX wieku w USA to początek awangardowego nurtu w amerykańskiej architekturze, z czasem nazwanego stylem preriowym. Wówczas, grupa artystów ze Środkowego Zachodu, połączyła swoje siły, tworząc całkiem nowy wymiar architektury mieszkalnej, wykorzystując do tego swoje innowacyjne pomysły. Tak narodziła się Prairie School.

Data dodania: 2017-03-08

Wyświetleń: 2207

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Copyright - zastrzeżona

Styl preriowy w twórczości Franka Lloyda Wrighta

Najbardziej znanym artystą tego nurtu, jest z pewnością Frank Lloyd Wright, tworzący w duchu preriowym w latach 1901-1911. Frank Lloyd Wright bez wątpienia swoją sztuką odcisnął piętno, nie tylko na architekturze amerykańskiej, ale także europejskiej. Ten genialny artysta uznawany jest przez wielu krytyków za jednego z najważniejszych architektów XX wieku. To on bowiem z pomocą swoich oryginalnych projektów zainspirował twórców stylu międzynarodowego, chociaż sam się od niego odcinał, nie będąc zwolennikiem funkcjonalistycznej sztuki architektonicznej. Sam z kolei był prekursorem architektury organicznej, tworząc budowle całkowicie zintegrowane z otoczeniem. Styl preriowy jest doskonałym przykładem tej koncepcji artystycznej.

Środkowy Zachód w USA charakteryzuje równinny, dość surowy krajobraz, co można dostrzec, przeglądając fotografie ze stanów Illinois i Wisconsin. To z pozoru nieciekawe otoczenie nabrało nowego wyrazu właśnie dzięki Prairie School. Architekci, na czele z Wrightem, na zlecenie bogatych przedstawicieli klasy średniej zamieszkującej te tereny, stworzyli dla swoich klientów niepowtarzalne budynki mieszkalne. Bazując na architekturze organicznej, projektowali budowle rozłożyste, jednak niezbyt wysokie – tak, aby nie odstawały zbytnio od otoczenia. Ich kompozycja jest horyzontalna, o prostych liniach oraz płaskich, spadzistych dachach, rzucających cień na okna. W wielu domach można dostrzec szklane ściany, uformowane z szerokich okien, ułożonych jedno przy drugim. Niekiedy powierzchnie szklane ozdabiane były motywami roślinnymi w formie witrażów.

Architektura wnętrz w stylu preriowym.

Jednak przedstawiciele Praire School nie ograniczali się jedynie do projektu samej bryły budynku, swoim klientom proponowali również aranżację wnętrza domu. Parter przeważnie składał się z salonu, kuchni oraz przedpokoju, wkomponowanych w dużą, otwartą przestrzeń z paleniskiem w postaci kominka, ustawionego w samym sercu pomieszczenia. W dekoracji wnętrz tego stylu można dostrzec również fascynację tradycyjną architekturą japońską — przesuwane drzwi, podłogowe maty tatami czy futony, były często stosowane przez Wrighta i spółkę. Wnętrza domów Willits House, F. L. Wright Coonley House, F. L. Wight ich projektu charakteryzuje wyrafinowana elegancja oraz minimalizm. Dominują tutaj nieskomplikowane, geometryczne bryły, meble wkomponowane są w ściany, tak aby mieszkańcom łatwiej było zachować ład i harmonię. Wykorzystano naturalne materiały – ciemne drewno, szkło, oraz kamień pochodzący z regionu. Do pokryć ścian oraz tapicerek zastosowano kolory ziemi, z kolei płytki ceramiczne, podobnie jak witraże w oknach, zdobione są roślinnymi i geometrycznymi ornamentami. 

W projektach Wrighta i jego współpracowników zachwyca całkowita symbioza, zauważalna w kompozycji zewnętrznej i wewnętrznej budynku. Oświetlenie, meble, detale architektoniczne, witraże – tutaj wszystko ze sobą współgra. Obecnie coraz chętniej majętne osoby zlecają budowę domów ekologicznych, ludzie bowiem stali się bardziej świadomi spraw związanych ze środowiskiem oraz jego ochroną. Dlatego też budowle w stylu preriowym, zintegrowane z otaczającym je krajobrazem, stanowią dużą inspirację dla współczesnych architektów. 

Licencja: Copyright - zastrzeżona
0 Ocena