Choć brylanty nie należą do tradycyjnych form inwestowania, są niezwykle atrakcyjne - zarówno dla inwestorów, jak i osób poszukujących ochrony kapitału. Do takiej formy inwestycji nikogo nie trzeba przekonywać - przez ostatnie ponad 100 lat diamenty systematycznie drożały.

Img

Brylanty to przyszłość inwestycji alternatywnych. Wciąż jeszcze mało popularne na polskim rynku, pozwalają mnożyć pieniądze szybciej i skuteczniej, niż tradycyjne lokaty. Ich ceny od lat nieustannie rosną, prezentując niską zmienność i brak znaczącej relacji do innych aktywów. Diamenty to dziś jedna z najpewniejszych inwestycji i rynek, który czeka na Ciebie!

Przyszłość brylantowego rynku

Prognozowany popyt na diamenty przekroczy wkrótce światowe zasoby. To spowoduje znaczny wzrost cen i zapewni kontynuację trendów ostatniej dekady. Istniejące kopalnie mają już za sobą szczytowe wydobycie, a koszty eksploatacji rosną. W najbliższych latach nie planuje się uruchomienia nowych, znaczących kopalń. A warto wiedzieć, że na taką budowę potrzeba od 7 do 10 lat!

Podaż spada, a popyt rośnie, zwłaszcza w Azji. Chiny stały się już drugim na świecie rynkiem diamentów. Do tego dochodzi rosnące zapotrzebowanie na rynkach zachodnich, co wynika z rozpoznania diamentów, jako bezpiecznej inwestycji w czasach kryzysu. Diamenty stanowią bowiem świetne zabezpieczenie przed inflacją.

Dziś, gdy rynek jubilerski poszerzył się o zapotrzebowanie inwestycyjne, oczekiwane są dalsze, wyraźne wzrosty cen diamentów. Idealny moment na zakupy. Nie przegap szansy na interes życia!

Na co zwrócić uwagę przy inwestowaniu w diamenty:

Jakość diamentu oceniamy według cztery razy „C”,przed zakupem trzeba zapoznać się ze wszystkimi, czterema „C” tj.:
- carat (karat)
- colour (kolor)
- clarity (czystość)
- cut (szlif)

1C - carat (karat)

Karat jest jednostką masy używaną w jubilerstwie o międzynarodowym skrócie „ct”. Jeden karat to 200 mg (0,2 g). Masę podaje się z dokładnością do dwóch miejsc po przecinku.
Skąd wzięła się nazwa „karat”? Pochodzi ona od nazwy drzewa szarańczyn strąkowy, którego strąki nazywane są chlebem świętojańskim. Ziarna szarańczynu mają masę około 0,2 g. Z tego względu już w średniowieczu służyły do ważenia kamieni szlachetnych.

2C - colour (kolor)

Niezwykle ważnym elementem wpływającym na cenę diamentu jest jego kolor. Diamenty są jedynymi kamieniami szlachetnymi występującymi we wszystkich możliwych odcieniach. W celu ich usystematyzowania powstała międzynarodowa skala odcieni (zwana szeregiem żółtości). Te najrzadziej występujące i najcenniejsze oznacza się literą „D”, stopniowo dochodząc do końca alfabetu (oznaczenie „Z”), czyli do egzemplarzy najtańszych. Czysty diament jest minerałem bezbarwnym, jednakże ich zdecydowana większość jest zabarwiona, gdyż często w sieci krystalicznej diamentu występują jony innych pierwiastków (azotu, boru, manganu, żelaza). Rozróżnia się także grupę diamentów o kolorach fantazyjnych. Mamy tutaj do czynienia z szeroką gammą barw: od pomarańczowych, przez różowe, zielone, niebieskie i fioletowe aż po czarne okazy.

D, E, F - bezbarwne

G, H, I, J - niemalże bezbarwne

K, L, M - bardzo lekko żółte

N, O, P, Q, R, S, T, U, V, W, X, Y, Z - lekko żółte

3C - clarity (czystość)

Kolejnym elementem decydującym o wartości kamienia jest jego czystość. Duże ilości innych minerałów, spękań i inne, różnorodne zaburzenia w strukturze diamentu powodują niewłaściwe rozchodzenie się promieni świetlnych wnikających do wnętrza kamienia. Czystość jest klasyfikowana przez specjalną skalę, a zanieczyszczenia dzielą się na wewnętrzne (zwane inkluzjami) oraz znamiona zewnętrzne (skazy).
Diamenty z bardzo niewielkimi inkluzjami są oceniane jako VVS1 lub VVS2. Te z większymi inkluzjami są oceniane niżej. Natomiast diamenty z inkluzjami widocznymi gołym okiem są oceniane jako I1, I2.

  • F - doskonały (nieskazitelny)

Diament bez jakichkolwiek inkluzji i skaz widocznych przy 10-krotnym powiększeniu w ocenie doświadczonego gradera. Diamenty bez skazy lub bez skazy wewnętrznej (F lub IF w skali gradingu GIA) są bardzo rzadkie.

  • IF - doskonałe wewnątrz

Diamenty cechują się brakiem inkluzji dostrzegalnych dla doświadczonego gradera przy 10-krotnym powiększeniu, mają natomiast niewielkie skazy.

  • VVS1, VVS2 - z bardzo, bardzo nieznacznymi inkluzjami

Diamenty zawierają minimalne inkluzje, które są trudne do dostrzeżenia nawet dla doświadczonych graderów w powiększeniu 10x.

  • VS1, VS2 - z bardzo nieznacznymi inkluzjami

Diamenty zawierają minimalne inkluzje takie jak: małe kryształki, zakurzenia lub wtopienia podczas obserwacji w powiększeniu 10x.

  • SI1, SI2, SI3 - z nieznacznymi inkluzjami

Diament zawiera inkluzje – kryształki, zakurzenia, wtopienia, wydrążenia, dostrzegalne dla doświadczonego gradera w 10x powiększeniu.

  • I1, I2, I3 - z inkluzjami

Diamenty zawierają inkluzje (prawdopodobnie duże wtopienia lub duże, wewnętrzne kryształki) dostrzegalne przy 10x powiększeniu, mogące wpływać na przezroczystość oraz połysk.

4C - cut (szlif)

Brylantem nazywamy oszlifowany diament. Wyróżniamy kilkanaście rodzajów szlifu (np. owal, łezka lub serce).

Jak mówi klasyk: "Diamenty są wieczne"

Licencja: Creative Commons