Stare budownictwo ma w sobie wiele uroku. Interesujące ornamenty, wysokie stropy, duże okna – wszystko to sprawia, że dużo ludzi wprowadza się do starych kamienic mimo wiążących się z tym niedogodności. 

Data dodania: 2017-02-08

Wyświetleń: 1407

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Mieszkasz w starej kamienicy? Sprawdź, czy zainstalowanie alarmu domowego pomoże w zabezpieczeniu mienia

Jednym z minusów mieszkania w starej kamienicy jest problem z zapewnieniem bezpieczeństwa – futryny okien i drzwi są zazwyczaj znacznie bardziej podatne na wyłamanie i w związku z tym mogą stać się calem ataku złodzieja. Na szczęście bezpieczeństwo mogą poprawić alarmy domowe.

Alarmy domowe - zasady działania

Dobrej jakości alarmy domowe są w stanie wykryć każdą nieautoryzowaną próbę sforsowania drzwi lub okna. Zazwyczaj alarm włącza się zawsze wtedy, gdy na któreś z nich ktokolwiek próbuje działać z zewnątrz bez użycia klucza. Czujniki takie są niezwykle proste w budowie – mogą zostać zainstalowane w ramie i mają postać dwóch metalowych elementów zamykających obwód – wejście do środka z użyciem klucza dezaktywuje czujniki. Jeśli obwód zostanie przerwany, gdy płynie przez niego prąd, każde otwarcie okna lub drzwi powoduje reakcję systemu – w zależności od jego typu reakcja może polegać na włączeniu syreny lub znajdujących się w pobliżu kamer, które przekazują obraz do pracownika firmy ochroniarskiej lub zawiadomieniu policji.

Alarmy domowe - to się opłaca

Pomysł, na którym bazuje większość alarmów domowych, jest niezwykle prosty – czujniki są tanie i niezbyt kłopotliwe w montażu. Koszt całej inwestycji rzadko jest wysoki. Wiele osób wartość takiej inwestycji docenia dopiero wówczas, gdy włamanie do ich mieszkania stanie się faktem.

Niebezpieczne dzielnice

W Polsce stare kamienice znajdują się zazwyczaj w tzw. niebezpiecznych dzielnicach, gdzie prawdopodobieństwo próby włamania jest o wiele wyższe niż w innej części miasta. Jeśli w naszej okolicy w ostatnich latach miały miejsce włamania i jeśli na jej terenie notuje się zwiększony poziom przestępczości, powinno to stanowić dodatkową przesłankę do zainstalowania alarmu domowego. Szczególnie, jeśli mieszkamy w dużej odległości od najbliższego posterunku policji lub nie mamy zbyt dobrego kontaktu z sąsiadami i nie możemy być pewni, czy zareagują, jeśli coś usłyszą.

Alarmy domowe - funkcja odstraszająca

Jedną z największych zalet systemów alarmowych, zwłaszcza sprzężonych z monitoringiem jest to, że są dla potencjalnego włamywacza widoczne. Wystarczy naklejka z logo firmy ochroniarskiej, by przestępca poważnie się zastanowił, zanim zdecyduje się zrealizować swój plan. Z punktu widzenia włamywacza atak na mieszkanie z systemem alarmowym jest o wiele bardziej ryzykowny niż w przypadku nieruchomości, która jest takiego zabezpieczenia pozbawiona. W praktyce więc instalując alarm domowy nie tylko zabezpieczymy się przed próbą włamania, ale też zdecydowanie redukujemy ryzyko, że w ogóle do niej dojdzie.

Alarmy domowe to niewątpliwie rozwiązanie godne rozważenia przez każdego mieszkańca starej kamienicy. Zabezpieczenie nie jest drogie, a pozwala uniknąć potężnych strat w przypadku próby kradzieży i włamania.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena