Dzięki zdobyczom technologicznym możliwe jest już korzystanie z ciepła zgromadzonego w skorupie ziemskiej, wcześniej nieosiągalnego. Czy jest to jednak opłacalne?
Pozyskiwanie „zielonej energii”zwykle niestety przegrywa z konwencjonalnymi metodami, a powodem są wysokie koszty inwestycyjne. Nie inaczej jest w przypadku ogrzewania geotermalnego. To właśnie odstrasza chętnych – założenie takiej instalacji to niemały wydatek. Jej najważniejsze elementy to pompa ciepła, zbiornik ciepłej wody użytkowej, tak zwane dolne źródło oraz system rur. Zakup samej pompy to koszt rzędu kilkunastu tysięcy złotych (wszystko zależy oczywiście od rodzaju i kubatury budynku). Jednak jeszcze większą barierą są koszty związane z wykonywaniem odwiertów w poszukiwaniu źródeł geotermii i badań w kierunku możliwości ich wykorzystania na cele grzewcze. Za 1 metr głębokości odwiertu specjalistyczne firmy życzą sobie nawet 150 złotych, a nigdy nie wiadomo, ile i jak głębokich odwiertów trzeba będzie wykonać. No i oczywiście proces ten wymaga sporo czasu.
Instalacja wykorzystująca energię geotermalną jest zatem długofalowa, a jej zwrotu można się spodziewać najwcześniej po kilku latach. Pocieszającą wiadomością jest to, że na jej wykonanie można starać się o dofinansowanie z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
Ogromnym atutem tego rodzaju ogrzewania są za to niskie koszy eksploatacyjne, kształtujące się na poziomie 1-2 tys. zł, przy czym ta górna granica osiągana jest tylko przez źle zoptymalizowane instalacje. To znacznie mniej niż w przypadku kotłów węglowych, gazowych czy olejowych.
Ponadto są to tak naprawdę koszty związane z działaniem instalacji – ciepło mamy za darmo, bo pochodzi ono z jądra Ziemi. Nie trzeba się martwić, że go zabraknie w bliższej czy dalszej perspektywie czasowej. Oczywiście nie ma mowy o generowaniu żadnych zanieczyszczeń, nie jesteśmy także uzależnieni od jakiegokolwiek dostawcy energii. Ponadto sama instalacja jest bardzo długowieczna i wymaga minimalnej obsługi.
Jeżeli zatem ktoś może pozwolić sobie na taką inwestycję, będzie ona na pewno opłacalna, a przy tym przyjazna dla środowiska.