Jak wynika z tegorocznego raportu Deloitte, na przygotowanie wigilijnej kolacji, gwiazdkowe upominki oraz spotkania z bliskimi, przeciętna polska rodzina przeznaczy ok. 1121 zł.

Data dodania: 2016-12-09

Wyświetleń: 598

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

4 najczęstsze błędy, które powodują, że wydajemy za dużo na Święta

 To aż o 5% więcej niż w 2015 roku. Na które bożonarodzeniowe wydatki przeznaczamy największe sumy? Co sprawia, że organizacja Świąt kosztuje nas tak dużo?  

Brak budżetu

Wydatek rzędu ponad 1000 zł jest dla większości z nas zbyt duży, aby pokryć go z bieżących dochodów. Jeśli nie chcemy, aby przedświąteczne przygotowania zbyt mocno nadwyrężyły nasze portfele, powinniśmy w pierwszej kolejności dokładnie zaplanować wszystkie zakupy. Według badania Deloitte Polacy zamierzają w tegoroczne Święta przeznaczyć ponad 500 zł na jedzenie i niemal drugie tyle na prezenty. Dobrze przygotowany budżet pozwoli nam zredukować zbędne wydatki, a przede wszystkim uchroni przed kupnem niepotrzebnych przedmiotów i artykułów żywnościowych.  

“Wszystko na mojej głowie”

Przygotowanie wigilijnej kolacji nawet dla czterech osób bywa nie lada wyzwaniem. Jeszcze więcej czasu i nakładów finansowych wymaga przygotowanie Świąt dla kilkunastoosobowej rodziny. Jednym z częstych błędów, jakie popełniają panie domu, jest branie wszystkich obowiązków na siebie. Jeśli wiemy, że spędzamy Boże Narodzenie z bliskimi, nie bójmy się prosić ich o pomoc. Wystarczy, aby każdy z gości przygotował jedną potrawę, aby na stole niczego nie zabrakło.

Za dużo jedzenia

Zgodnie z tradycją na wigilijnym stole powinno się znaleźć aż 12 potraw. Jeśli jednak spędzamy Święta w niewielkim gronie, tak duża ilość jedzenia wydaje się zbędna. Warto najpierw zastanowić się, które bożonarodzeniowe przysmaki smakują naszym bliskim najbardziej. Być może, zamiast czterech rodzajów śledzi wystarczy zrobić jedną sałatkę?

Zakupy na ostatnią chwilę

Wraz z początkiem grudnia sklepy i galerie handlowe przeżywają prawdziwe oblężenie. Szybko dajemy się wówczas ponieść przedświątecznej gorączce i wkładamy do koszyków produkty, które zazwyczaj nie są nam potrzebne. Jeszcze większy stres towarzyszy nam, gdy robimy zakupy w pośpiechu. Wówczas chcemy jak najszybciej opuścić zatłoczone centrum handlowe i nie zwracamy uwagi na ceny i jakość wybieranych artykułów. Pamiętajmy, że im wcześniej zaczniemy bożonarodzeniowe przygotowania, tym większa szansa, że uda nam się ograniczyć nadmierne wydatki i przygotować Święta w taki sposób, aby nie martwić się pustym portfelem.

Licencja: Creative Commons