Czasem czujemy się źle i wcale to nie musi oznaczać poważnej choroby. Co jednak, gdy taki stan się utrzymuje? Iść do lekarza czy nie? A może jeśli chwilę się poczeka, to samo przejdzie...

Data dodania: 2016-11-17

Wyświetleń: 599

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Copyright - zastrzeżona

Lecz się w domu

Często też wstyd gra dużą rolę w kwestiach chorób i zwyczajnie nie chcemy się pokazywać u specjalistów, bo przecież „nie jestem chory”. Niektóre kliniki wyszły naprzeciw swoim potencjalnym pacjentom.

O ile do dentysty czy lekarza rodzinnego chodzimy raczej bez większego problemu, to w przypadku podejrzenia depresji czy innej choroby związanej z naszą psychiką, jest już gorzej. Wstydzimy się przyznać, że czujemy się źle, a przecież psycholog czy nawet psychiatra mogą nam tylko pomóc. Jest między nimi oczywiście zasadnicza różnica. Oboje muszą być wykształceni, ale psychiatria sama w sobie jest dyscypliną medyczną, a psychologia subdyscypliną filozoficzną, która na dziś jest już nauką społeczną. Kiedy odczuwamy dyskomfort psychiczny, czujemy się źle, dobrze, żebyśmy najpierw poszli do psychologa. Jeżeli natomiast zdecydujemy się na psychiatrę, to powinniśmy dowiedzieć się podstawowych rzeczy o tej dziedzinie. Zajmuje się ona nie tylko badaniem, ale również leczeniem i zapobieganiem różnego rodzaju chorobom psychicznym, a także zaburzeniom, w zależności od ich uwarunkowań. Te zaś mogą mieć podłoże psychologiczne, społeczne, biologiczne czy też rodzinno-genetyczne.

Jeżeli jednak wstydzimy się zapisać na wizytę, to klinika psychiatrii może zaoferować również wizyty domowe psychiatry w Bydgoszczy. Jest to rozwiązanie idealne również dla osób, które boją się wychodzić z domu lub zwyczajne wolą, aby taka wizyta odbyła się w przyjaznym dla nich samych otoczeniu. Ceny za taką wizytę różnią się w zależności od kliniki, od około 300 zł do 500 zł. Na takiej wizycie psychiatra może bez problemu zbadać pacjenta, zdiagnozować go, a także wypisać recepty lub zwolnienia lekarskie w zależności od potrzeby. Najczęściej jedna wizyta trwa 45 lub 60 min (godzina szkolna lub zegarowa). Dobry psychiatra zachowa dyskrecję i będzie szanował pacjenta, wszystko tak, jak podczas zwykłej wizyty w klinice.

Wizyty domowe psychiatry pozwalają również psychiatrze na dodatkowe zaobserwowanie pacjenta w jego środowisku, jak się zachowuje we własnym domu, jak jego dom w ogóle wygląda, co czasem może pomóc w diagnozie problemu. Ponadto ważne jest, aby wiedzieć, że psychiatra będzie zajmował się całym procesem leczenia, czyli od oceny i rozpoznania, poprzez samo leczenie i rehabilitację, aż po zapobieganie nawrotom choroby i występowaniu zaburzeń, które mogą występować samodzielnie lub wraz z innymi chorobami lub zaburzeniami nawet przez całe życia pacjenta. W psychiatrii leczenie obejmuje nie tylko psychoterapię, ale również farmakoterapię.

Licencja: Copyright - zastrzeżona
0 Ocena