0 głosów

Bez adresu internetowego Twoja strona www nie może istnieć i funkcjonować w Internecie. Jeśli będziesz posiadał własny, oryginalny adres, staniesz się lepiej rozpoznawalny przez zainteresowanych odbiorców.

Img

Z pewnością szybciej i skuteczniej dotrzesz do użytkowników ze swoimi informacjami. Internauci natomiast sprawniej wyszukają Twoją firmę w sieci.

Podając swój adres zamieszkania masz pewność, że osoba, która chce się z Tobą skontaktować, na pewno dotrze do Ciebie. Ta sama zasada dotyczy także domen. Zamiast ulicy, w adresie internetowym podajesz swoją indywidualną domenę. Jest to adres internetowy, pod którym będzie dostępna Twoja firmowa strona. Jak wybrać właściwą domenę i na co zwrócić uwagę?
5 praktyczne wskazówek

 1. Dobra domena atrakcyjnie prezentuje się na materiałach reklamowych, wizytówkach, gadżetach promocyjnych, papierze firmowym itp.
 2. Łatwo i skutecznie dociera do klientów, gdyż będzie zapamiętana przez odbiorcę.
 3. Niezawodna domena nie wymaga powtarzania, tłumaczenia pisowni.
 4. Przy prostej domenie trudniej zrobić błąd podczas wpisywaniu do wyszukiwarki.
 5. Nazwa powinna pozytywnie się kojarzyć.
   

Adres internetowy składa się z trzech części:

 • przedrostka www,
 • nazwy wybranej przez właściciela,
 • określonej domeny.

Wybierając domenę skorzystaj z 7 prostych wskazówek. Pamiętaj, że nazwa, którą wybierzesz powinna być krótka i łatwa do zapamiętania. Często właściciele domen pomijają tak istotną cechę.

7 reguł wskazówek do stosowania przy wyborze domeny

 1. Szukając nazwy dla swojej domeny staraj się nie przekraczać 8-9 znaków. Raczej unikaj nazw dłuższych niż dwa słowa. Jest to istotne z tego względu, że krótki adres internetowy łatwiej jest zapamiętać i bezbłędnie wpisać w okno przeglądarki.

 2. Podczas wymyślania nazwy pomijaj elementy, które ją komplikują. Używaj przede wszystkim liter. Elementami utrudniającymi zapamiętanie i powodującymi wiele pomyłek są cyfry i myślnik.

  Najlepiej stosować równanie: dobra domena = prosta nazwa.

 3. Zadaniem domeny jest ułatwienie, a nie utrudnienie dotarcia do Twojej strony. Unikaj zatem obcych nazw, o trudnej wymowie i pisowni.

 4. Używając znaków diakrytycznych np. ś, ć, ń,... Pamiętaj, że klient przebywający za granicą może mieć kłopot z wpisaniem tego adresu.

 5. Zastanów się również, czy strona będzie zawierała nazwę firmy, czy raczej słowa opisujące jej działalność.

 6. Powinieneś także brać pod uwagę fakt, iż 66% adresów ma końcówkę „ .pl ”. Jest to najpopularniejsza końcówka w Polsce, a nasza narodowa domena nie potrzebuje promocji. Polscy Internauci świadomie preferują swoją domenę, więc uwzględnij ich wybór.

 7. Jeśli chcesz dotrzeć do polskich użytkowników posługuj się raczej adresem w języku polskim. W serwisach internetowych można wydzielić 3 grupy adresów:

 • adresy w języku polskim,
 • adresy w języku obcym,
 • adresy w oparciu o nowy wyraz, który powstał na potrzeby nowej marki.

Cechy idealnej nazwy domenowej:

 • krótka, czytelna, chwytliwa nazwa,
 • brak zbędnych znaków poza literami,
 • posiadanie końcówki - „ .pl ”

Zwróć uwagę na to, że to jest ideał. Życie wymaga, aby do niego dążyć, ale nie za wszelką cenę. W tym przypadku wskazana jest elastyczność i pomysłowość.

Rejestracja domeny i usługa hostingowa?

Gdy posiadasz już domenę, to należy ją zarejestrować. Miejsc, gdzie możesz to zrobić jest wiele. Ceny i warunki są zbliżone, jeśli nie takie same. Możesz wpisać w wyszukiwarce np. Google - „rejestracja domen”, a będziesz miał bogatą listę firm, które się tym zajmują. Kolejnym etapem na drodze do zaistnienia Twojego serwisu w Internecie jest wybór usługi hostingowej.

Czy masz już pomysł na adres internetowy swojej strony www? A może już go posiadasz i analizujesz wybraną przez siebie nazwę?

Żródło: Maciej Dutko, Copywriting internetowy, Wydawnictwo Naukowe PWN, Warszawa 2010

fot.Alan Bain/px

 

Licencja: Creative Commons