Bycie singlem wydaje się znacznie prostsze niż posiadanie gromadki dzieci oraz partnera, z którym musimy dzielić wydatki. Jednocześnie życie w pojedynkę bywa bardzo kosztowne.

Data dodania: 2016-10-07

Wyświetleń: 1289

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Budżet domowy dla singla

Dlaczego? Większa swoboda, częstsze jadanie poza domem, a przede wszystkim brak poczucia odpowiedzialności za drugą osobę. Jeśli jesteś singlem i szukasz sposobu na oszczędzanie, zacznij od przygotowania domowego budżetu.  

Wydatki stałe i okazjonalne

Pierwszą rzeczą, o jaką należy zadbać, przygotowując budżet domowy, jest spis wszystkich wydatków. Zrób listę podzieloną na dwie rubryki. W jednej z nich powinny znaleźć się wydatki stałe (czynsz, rachunki, rata kredytu), w drugiej zakupy, które robisz sporadycznie (ubrania, buty, kosmetyki, żywność).

 

Wynajmowanie samodzielnego mieszkania to w zależności od miasta koszt rzędu 1500-2000 zł. W przeciwieństwie do singli osoby żyjące w związku mogą dzielić się opłatami za lokum, co wpływa korzystnie na ich budżet. Jeśli żyjesz w pojedynkę i chcesz zmniejszyć miesięczne koszty utrzymania, zastanów się nad wynajęciem większego mieszkania i dzielenia go ze znajomymi. Przeanalizuj, na co wydajesz najwięcej pieniędzy. Zacznij gotować w domu, a samochód zastąp rowerem. Szybko przekonasz się, że w twoim portfelu zostanie nawet kilkaset złotych miesięcznie.

Kontroluj się sam

Gdy dzielisz konto z partnerem, twoje decyzje finansowe są poddawane regularnej kontroli. Nie możesz bezkarnie kupować nowych ubrań i butów, jeździć na drogie wycieczki oraz ulegać wszystkim słabościom. W większości związków przynajmniej jedna osoba wykazuje dużą skrupulatność i rozsądek w wydawaniu wspólnych pieniędzy, co znacznie ułatwia oszczędzanie. Single muszą w takich wypadkach liczyć na siebie. Nawet najlepiej zaplanowany budżet domowy nie będzie pomocny, jeśli nie wykażesz się odrobiną samodyscypliny. Staraj się robić przemyślane zakupy i zawsze zabieraj ze sobą do sklepu wcześniej przygotowaną listę. Wybieraj produkty z długim terminem przydatności spożycia i tylko w takiej ilości, którą dasz radę zjeść. Przelicz, ile kosztują cię “drobne przyjemności” i postaraj się zrezygnować przynajmniej z części z nich.    

A co z pożyczaniem?

Posiadanie wspólnego konta przekłada się na lepszą zdolność kredytową, tym bardziej, gdy obie osoby pracują i otrzymują stały dochód. Nie oznacza to jednak, że single nie mogą korzystać z oferty banków i firm pożyczkowych.

 

Osoby żyjące w pojedynkę powinny jednak dobrze szacować swoje możliwości finansowe. Jedna pensja oznacza, że w przypadku trudności ze spłatą długu nie będziesz mógł liczyć na pomoc partnera.

 

W razie pilnych wydatków rozważ wzięcie darmowej chwilówki, dzięki której nie będziesz musiał ponosić kosztów odsetek oraz dodatkowych opłat.

 
Licencja: Creative Commons
0 Ocena