Suknia powinna być przede wszystkim dostosowana do atutów naszej urody i sylwetki. Od tego jakie aspekty naszej sylwetki chcemy wyeksponować: zgrabne nogi, piękny biust czy szczupłą talię zależeć będzie fason. Odpowiednio dobrany krój z pewnością zatuszuje mankamenty i podkreśli walory.
Podstawowe fasony i tkaniny
-
model klasyczny – dopasowana góra i rozkloszowany dół na wielowarstwowej halce. Zwykle składa się z dwóch części: spódnicy i gorsetu. Pojawiają się również suknie jednoczęściowe z wszytym gorsetem. W takim modelu najlepiej wyglądają panie o wyraźnie zarysowanej talii.
-
styl empire – charakteryzuje się odcięciem pod biustem oraz luźno puszczonym dołem. Występuje w zestawie z delikatnymi ramiączkami bądź rękawkami. Linia odcięcia najczęściej podkreślana jest ozdobną pasmanterią. Fason optycznie wydłuża sylwetkę, najczęściej polecany jest niższym paniom , czy bez wyraźnie zarysowanej talii.
-
Kształt „litery A” - klasyczny wybór, suknia dopasowana w biuście, rozszerza się od biustu ku dołowi, bez wyraźnie zarysowanej talii. Taki model zalecany jest wysokim Pannom Młodym.
-
Princess – z dopasowanym biustem i talią, od linii bioder rozszerza się ku dołowi. Posiada tak zwane cięcia francuskie, które wizualnie wydłużają i wyszczuplają talię. Ten rodzaj jest dosyć uniwersalnym. Ten model zgrabne tuszuje nadprogramowe kilogramy oraz brak talii.
-
Suknia typu syreny – postrzegany jako najbardziej kobiecy z modeli, dzięki rozszerzeniu od kolan czy połowy ud, wyraźnie zaznacza linię bioder.
Tkanina również ma znaczenie. Wybierając materiał kierujemy się charakter weselnego przyjęcia, ale to oczywiście pora roku jak największe znaczenie:
-
śluby wiosną– suknie z koronki i tafty
-
śluby latem – organdyny, piki, bawełny, markizety
-
śluby jesienne i zimowe – satyna, tafta, mory, krepy, peau de soie
Romantyczny styl Boho
Wyjątkowo romantyczny i kobiecy styl z odniesieniami do mody hipisowskiej z lat 70. Inspiracja naturą, mnogość dodatków i wzorów – frędzle, pióra, kwiatowe i etniczne motywy to kwintesencja tego stylu. Poszukując sukni w takim klimacie, wybierzmy zwiewne wzory o obniżonej tali podkreślonej paskiem, sznurem bądź plecionym rzemieniem. Część Panien Młodych podążając za trendem boho decyduje się na długie rękawy, koronki i delikatne falbany. Kanonicznym, najczęściej wykorzystywanym elementem tego stylu jest wianek zamiast welonu. Wianki idealnie komponują się z prostymi wiązankami, najlepiej z polnych kwiatów: konwalii, margaretek czy słoneczników.
Panna Młoda w stylu Vintage
Popularna stylizacja nawiązująca do klasycznych rozwiązań z okresu lat 20-tych czy nawet 60-tych XX wieku. To najczęściej długie i proste kroje zakrywające ramiona. Charakterystyczny dla lat 20-tych i 30-tych jest głęboki dekolt na plecach. Materiał z jakich szyte są suknie to głównie lekkie, zwiewne tkaniny wzbogacone połyskującą srebrną nitką. Stylizacje vintage to również wszechobecne koronki czy nawiązujące do lat 50-tych odniesienia i stylistyki pin-up girl. Jeśli przyszła Panna Młoda decyduje się na wybór takiego stylu, warto skupić się na dodatkach, które dodadzą charakteru całej stylizacji. Pomysłów jest całe mnóstwo: przepaska na włosach, długi koronkowy welon, perły, rękawiczki, pióra i kaskadowe bukiety.
Suknie szyte na zamówienie – czy warto?
Kluczem do sukcesu jest piękną, ale przede wszystkim dobrze dopasowana suknia, która zatuszuje mankamenty figury i podkreśli atuty. Poszukiwania idealnej kreacji w salonach sukni ślubnej często zawodzą Panny Młode, które nie wpasowują się w klasyczne szycie i standardy. Wiele salonów mody ślubnej wychodzi naprzeciw oczekiwaniom klientów i już na miejscu proponuje poprawki krawieckie. Oprócz sukni ślubnych profesjonalna krawcowa dopasuje szal, bolerko czy marynarkę właściwą dla stylizacji i fasonu. Przygotowując się do tego ważnego dnia, zawsze warto powierzyć swoje pomysł profesjonalistom. Kombinacja doświadczenia fachowców i pomysłów Panny Młodej to przepis na idealną suknię i wymarzoną uroczystość.