Kilka dni temu zaczęła się kalendarzowa jesień, to znak, że powoli musimy przygotować się już do zimy. Na szczęście w dzisiejszych czasach nie musimy już robić zapasów żywności, żeby przetrwać. Wszystkie potrzebne rzeczy są dostępne w sklepach przez cały rok. Jedyne co musimy zrobić to zadbać o odpowiednie ogrzewanie naszego domu.

Data dodania: 2016-09-26

Wyświetleń: 580

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 1

WIEDZA

-1 Ocena

Licencja: Copyright - zastrzeżona

Wybieramy kotły grzewcze!

Mieszkańcy blokowisk zazwyczaj nie muszą się martwić o to, czym ogrzać dom. Większość mieszkań korzysta z ogrzewania miejskiego, co sprowadza się po prostu do odkręcenia kaloryfera. Nie wątpliwie jest to bardzo wygodny dla użytkowników sposób ogrzewania. Sytuacja komplikuje się jednak trochę, kiedy jesteśmy mieszkańcami domu jednorodzinnego.

Będąc właścicielami domu, musimy podjąć bardzo ważna decyzje, jak go ogrzać. Jest to bardzo ważna kwestia, o którą najlepiej zadbać już na etapie projektowania naszego „gniazdka”. Później będzie to zadanie trudniejsze, ale nie niemożliwe. Z reguły jednak lepiej budować system ogrzewania od podstaw, niż później go przerabiać. Mówiąc o wyborze ogrzewania do naszego domu zazwyczaj mamy na myśli wybór odpowiedniego kotła grzewczego.

Decydując się właśnie na to rozwiązanie, na samym początku powinniśmy określić to, jaką moc grzewcza potrzebujemy. Kocioł powinien mieć moc, powalającą ogrzać każdy zakamarek naszego domu, nawet przy najtrudniejszych warunkach atmosferycznych. Obecnie przyjmuje się, że do ogrzania jednego metra kwadratowego powierzchni trzeba wykorzystać od 50 do 60W mocy. Łatwo więc obliczyć, że do ogrzania domu o powierzchni 150 m kwadratowych, potrzebujemy kotła o mocy ok. 7500W

Moc nie jest jednak wszystkim, o czym powinniśmy pamiętać. Bardzo istotną kwestią jest równie sprawność kotła grzewczego. Sprawność zazwyczaj wyrażana jest w procentach. Jest to stosunek energii, jaką kocioł potrzebuje do energii, jaką może wytworzyć. Mówiąc jeszcze prościej, sprawność informuje nas o tym, ile paliwa musimy zużyć, żeby ogrzać nasz dom. Obecnie kotły grzewcze dysponują ok. 85% sprawnością.

W tym miejscu dochodzimy w końcu do wyboru paliwa, jakim kocioł może być ogrzewany. Obecnie do tego celu wykorzystuje się różne rodzaje paliw. Do najpopularniejszych należą: drewno, węgiel i ekogroszek. Wybierając paliwo do naszego pieca, powinniśmy zwrócić uwagę nie tylko na jego ceną, która oczywiście jest bardzo ważna, ale również na inne właściwości. Jeżeli stać nas na bardziej przyjazne dla środowiska paliwo, warto zastanowić się, czy nie chcemy przyczynić się do tego by powietrze, którym oddychamy, było czystsze.

Oczywiście to tylko niektóre z aspektów, na które powinniśmy zwrócić uwagę, wybierając ogrzewanie do naszego domu. Warto jednak zadbać o to wcześniej, by później każda zima w naszym domu, była ciepła i przyjemna.

Licencja: Copyright - zastrzeżona
-1 Ocena