Nie tylko firmy, ale również coraz więcej osób prywatnych, decyduje się na długoterminowe, bądź krótkoterminowe wynajęcie samochodu. Okazuje się, że takie rozwiązanie nie zawsze wiąże się z wysokimi kosztami. Co więcej, wynajem długoterminowy zdejmuje z barków kierowcy sporo obowiązków. 

Data dodania: 2016-09-12

Wyświetleń: 1142

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 1

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

1 Ocena

Licencja: Creative Commons

Długoterminowy wynajem samochodów - tylko dla zamożnych?

Długoterminowy wynajem samochodów dla firm

Nie tylko duże firmy, ale również mniejsze biznesy, mają coraz większą świadomość tego, w jaki sposób można zoptymalizować comiesięczne koszty prowadzenia działalności. Jednym ze sposobów jest zakup samochodów w leasingu, którego comiesięczna rata obniża podatek dochodowy. Wiele przedsiębiorstw jednak zamiast leasingu decyduje się na długoterminowy wynajem samochodów osobowych lub dostawczych, który okazuje się jeszcze bardziej korzystny. Dlaczego? Leasing obniża zdolność kredytową firmy, natomiast wynajem długoterminowy nie.

Możliwość wykupu samochodu po wygaśnięciu umowy długoterminowego wynajmu

Firmy oferujące długoterminowy wynajem, po wygaśnięciu umowy bardzo często umożliwiają najemcy wykup auta. Ceny wykupy są zwykle bardzo kuszące – nieporównywalnie niższe od stawek zakupu nowych aut w leasingu. Warto przy tym podkreślić, że najemca i jednocześnie ewentualny nabywca samochodu, doskonale go zna – wie czy się psuje, i czy aby na pewno auto jeździ bez zarzutu. Bardzo często osoby, które wynajmują długoterminowo samochód są jego pierwszymi kierowcami.

Wynajmujący naturalnie nie są zobowiązani do wykupu samochodu. Kiedy termin umowy dobiegnie końca, taka osoba może zdecydować się na wynajem innego modelu.

Radość jazdy bez zmartwień i obowiązków

Bez wątpienia leasing ma wiele zalet. Niemniej jednak trzeba pamiętać, że na leasingobiorcy spoczywa mnóstwo obowiązków, które nie dotyczą osób wynajmujących samochód. Zazwyczaj jedynym wydatkiem ciążącym na wynajmującym (oprócz samej opłaty za wynajem) są koszty związane z zakupem paliwa. Wszelkiego rodzaju przeglądy, naprawy i serwis – o to wszystko najemca w ogóle nie musi się martwić. Dotyczy to również napraw pogwarancyjnych, wymiany części, a także składek ubezpieczeniowych oraz likwidacji szkód.

Takie odciążenie z kosztów to dla każdego kierowcy ogromne ułatwienie. Wiedzą o tym zawłaszcza osoby, które poznały gorzkie strony zakupu używanego samochodu w leasingu. Bardzo często bowiem zdarza się, że stan samochodu z drugiej ręki, znacznie odbiega od tego, co zapewniał sprzedawca.

Dla kogo długoterminowy wynajem samochodów osobowych?

Wiele osób, a także mniejszych firm, nie bierze w ogóle pod uwagę możliwości wynajmu samochodu, myśląc, że jest to jedynie dobre rozwiązanie dla szczęśliwców z grubym portfelem. Tymczasem takie założenie ma niewiele wspólnego z rzeczywistością.

Pamiętajmy, że na leasingobiorcy spoczywa tzw. opłata wstępna, która często jest niemałym wydatkiem – do 20% wartości samochodu. Co więcej, bardzo często raty leasingowe przewyższają comiesięczne opłaty za wynajem. W skład opłat leasingowych trzeba bowiem również wliczyć wydatki eksploatacyjne, a także ubezpieczenia.

O tym, że długoterminowy wynajem jest bardzo atrakcyjną kontrpropozycją dla leasingu, przekonało się już wiele firm. Nie bez powodu, zarówno wynajem krótkoterminowy samochodów, jak i długoterminowy, już od lat jest bardzo popularny zagranicą. Również w Polsce można znaleźć coraz więcej tego typu usługodawców, którzy nie mogą narzekać na brak klientów.

Licencja: Creative Commons
1 Ocena