Zdarza się, że gdy potrzebujemy pilnie gotówki, podejmujemy decyzje zbyt pochopnie i bez zastanowienia.

Data dodania: 2016-09-12

Wyświetleń: 997

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

4 rzeczy, o których warto wiedzieć, gdy rezygnujesz z pożyczki

Nie porównujemy ofert pożyczkodawców i nie czytamy dokładnie warunków umowy. W konsekwencji musimy ponieść opłaty, na które nie byliśmy przygotowani. Zgodnie z prawem możemy jednak odstąpić od umowy pożyczki. W jaki sposób? Odpowiedź znajdziecie poniżej.

Pamiętaj o terminach

Zasady określające, kiedy i na jakiej podstawie możemy odstąpić od umowy pożyczki, reguluje ustawa o kredycie konsumenckim. Zgodnie z zapisami ustawy możemy zrezygnować z zaciągniętej pożyczki w ciągu 14 dni od daty podpisania umowy. Jest to reguła, która dotyczy zarówno kredytów bankowych, jak i zobowiązań udzielanych przez firmy pożyczkowe. Co istotne, osoba, która chce zrezygnować z pożyczki, nie musi podawać powodów swojej decyzji. Nie ma więc znaczenia, czy zmieniliśmy zdanie, znaleźliśmy firmę, która oferuje szybkie pożyczki online na atrakcyjniejszych warunkach, czy udało nam się zgromadzić potrzebną sumę w inny sposób.

Dopełnij formalności

Zgodnie z ustawą o kredycie konsumenckim, aby odstąpienie od umowy pożyczki miało moc prawną, musi być złożone w formie pisemnej. Pożyczkodawca ma obowiązek udostępnić nam wzór takiego dokumentu wraz z umową. Gdyby tak się nie stało, możemy sami przygotować odpowiednie pismo (wszystkie wytyczne znajdziemy bez trudu w internecie). Następnie musimy przekazać dokument pożyczkodawcy. Najlepiej, gdy złożymy pismo bezpośrednio w siedzibie firmy, która udzieliła nam pożyczki. Jeśli wysyłamy dokument drogą elektroniczną, warto upomnieć się o potwierdzenie jego odbioru.   

Pieniądze należy zwrócić

Kiedy przekażemy pożyczkodawcy pismo informujące o rezygnacji z chwilówki, musimy zwrócić otrzymane pieniądze w terminie przewidzianym w umowie (zazwyczaj jest to 30 dni). Pamiętajmy jednak, że wysokość odsetek zostanie naliczona wprost proporcjonalnie do czasu, w którym dysponowaliśmy pożyczonymi pieniędzmi. Warto więc skontaktować się z przedstawicielem firmy pożyczkowej w dniu, w którym chcemy uregulować należność, aby wiedzieć, jaką dokładnie kwotę musimy zwrócić. Pożyczkodawca ze swojej strony jest zobowiązany oddać nam wszelkie koszty związane z udzieleniem pożyczki z wyjątkiem tzw. opłaty przygotowawczej i notarialnej.

Dowiedz się, czy nie masz żadnych zobowiązań

Na koniec warto zwrócić się do pożyczkodawcy z prośbą o wystawienie pisma potwierdzającego uregulowanie przez nas wszystkich należności. Będziemy mieć wówczas pewność, że firma pożyczkowa nie ma wobec nas żadnych roszczeń.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena