Kupno nowych okien nie jest prostą decyzją. Zanim wybierzemy konkretny model powinniśmy zwrócić uwagę na materiał wykonania, konstrukcję, oszklenie, uszczelki i całą masę innych detali.

Data dodania: 2016-09-09

Wyświetleń: 763

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Okna PCV czy drewniane?

Jest to odwieczne pytanie stawiane przed kupnem nowych okien. Zarówno tzw. plastiki oraz okna drewniane mają swoje wady.

W przypadku okien drewnianych mamy do czynienia z produktem ekskluzywnym, z tego względu jest to produkt droższy. Dodatkowo okna drewniane co kilka lat wymagają konserwacji, a w pomieszczeniach o dużej wilgotności dodatkowego zabezpieczenia.

Także okna wykonane z PCV mają swoje wady. Uszkodzenia lub rysy powstałe w czasie użytkowania okien w większości nie da się naprawić. Gorsza jakość plastiku oraz szyb może być trudna do umycia i w zachowaniu estetycznego wyglądu. Trwałość okien plastikowych ocenia się na kilkadziesiąt lat.

Tak naprawdę jedne i drugie okna są dobrym wyborem, drewno przede wszystkim jest materiałem szlachetnym. Naturalny wygląd drewna nadaje wnętrzom specyficznego klimatu. Obecnie również okna pcv mogą posiadać okleinę drewnopodobną.

Ważne parametry okien

Jeśli spojrzeć na strukturę rynku, to zdecydowanie częściej sprzedaje się okna plastikowe, które stanowią około 70% całego rynku. Kluczem przede wszystkim jest cena, dlatego należy kupować okna w optymalnej cenie, z możliwie najlepszymi parametrami.

To co powinno nas głównie interesować to współczynnik przenikania ciepła. Ten zaś zależy od kilku elementów: powierzchni oszklonej, ilości komór, uszczelek, wielkości nawiewników oraz samego profilu okna. Warto zatem dokładnie przyjrzeć się każdej ramie okiennej z dużą dokładnością i skrupulatnością. Odpowiednio dobrane okna, przez które ucieka najwięcej ciepła potrafią obniżyć rachunki za ogrzewanie nawet do 15%.

Należy również zwrócić uwagę na okucia okienne, które decydują o sposobie otwarcia, uchylania okna, a także blokadę okna.

Również istotny jest opór wietrzny okna, a także izolacja akustyczna. Gdy nasze mieszkanie czy dom narażone jest na silny wiatr lub hałas, zwróćmy uwagę również na te parametry.

Przypominamy także, że okna, aby w pełni wykorzystywały swoje możliwości koniecznie muszą być prawidłowo zamontowane. Ewentualne pomyłki i błędy powstałe w trakcie montażu, spowodują, że okna nie będą spełniały swojej funkcji. Wówczas konieczne będą niewygodne poprawki.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena