Z problemem „pajączków” i żylaków na nogach boryka się wiele osób, prowadzących siedzący lub stojący tryb życia, bądź posiadających predyspozycje genetyczne do tych schorzeń. Powszechnie wiadomo, że jest to dolegliwość, którą trudno wyeliminować i najlepszym sposobem jest wczesna profilaktyka.

Data dodania: 2016-08-31

Wyświetleń: 698

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 1

WIEDZA

-1 Ocena

Licencja: Copyright - zastrzeżona

Jak zapobiegać powstawaniu pajączków i żylaków

Pajączki” na nogach mogą być pierwszymi objawami złego działania układu żylnego, ale dokładnej przyczyny ich powstawania niestety nikt nie zna. Tworzą one popękane i rozszerzone sieci naczyń krwionośnych, które są widoczne na skórze.

 

Żylaki powstają w efekcie niedomagania żył, które są przeciążone pompowaniem krwi powracającej z tętnic przez żyły do serca. Żyły są wspierane przez mięśnie, które rytmicznie kurczą się i rozluźniają podczas chodzenia i uprawiania sportu. Osoby prowadzące siedzący tryb życia nie wspierają swoich żył poprzez prace mięśni, dlatego dochodzi do powstawania żylaków. Żylaki mogą mieć również podłoże genetyczne.

 

Jak zapobiegać pajączkom oraz żylakom?

 

Obie przypadłości najczęściej dziedziczy się genetycznie, dlatego trudno jest je wyleczyć i wyeliminować w stu procentach. Można natomiast zapobiegać ich powstawaniu oraz rozwijaniu poprzez regularne stosowanie odpowiednich praktyk. Jedną z nich jest nakładanie produktów ziołowych zawierających wyciąg z kasztanowca oraz arniki. Maja one łagodzący wpływ na uszkodzone naczyńka oraz powiększone żyły, dzięki czemu zapobiegają rozprzestrzenianiu się pajączków i powiększaniu żył. Terapię ziołową można połączyć z działaniami mechanicznymi. Wielu lekarzy zaleca swoim pacjentom noszenie bielizny kompresyjnej, zmniejszającej powstałe obrzęki oraz zniwelowanie bólu. Taki element garderoby może również zapobiegać powstawaniu kolejnych „pajączków” oraz powiększaniu się żył.

 

Jak wybrać odpowiedni stopień kompresji produktów uciskowych?

 

Aby bielizna kompresyjna spełniała swoje zadanie, należy odpowiednio dobrać ją do swoich potrzeb. Produkty te dzielą się na cztery grupy:

  • profilaktyczny- jest to najniższy z możliwych stopni kompresji, który jest równy 10-17 mmHg (milimetrów słupa rtęci) i zaleca się jego stosowanie osobom cierpiącym na zmęczone oraz ociężałe nogi. Jest eleganckim elementem garderoby, dobrze wpływającym na problemy z obrzękami wyzwalanymi siedzącym lub stojącym trybem życia. Dla kobiet zaleca się stosowanie rajstop profilaktycznych, które doskonale zastępują klasyczne, natomiast dla mężczyzn podkolanówki lub pończochy uciskowe.

  • I klasa kompresji- jest zalecana dla osób zmagających się z bólem nóg oraz kostek. Jeśli na nogach pojawiają się pierwsze „pajączki”, te produkty mogą okazać się doskonałym rozwiązaniem. Kompresja dla I klasy mieści się w zakresie 18-21 mmHg,

  • II klasa kompresji - przeznaczona dla osób, u których pojawiają się żylaki w umiarkowanym stadium, zakrzepica żył głębokich oraz obrzęk limfatyczny. Mogą je stosować również kobiety w ciąży oraz w okresie porodowym.

  • III klasa kompresji – jest to najwyższa z wymienionych klas kompresji i zaleca się ją osobom zmagającym się z zaawansowanymi żylakami, dużymi obrzękami, zakrzepicą żył. O doborze III klasy kompresji powinien zadecydować lekarz.

 

Stopień ucisku jest uzależniony od stanu zdrowia oraz zalecanej profilaktyki, dlatego należy odpowiednio przeanalizować swój wybór i skonsultować go z lekarzem.

Licencja: Copyright - zastrzeżona
-1 Ocena