W oparciu o aktualnie posiadaną infrastrukturę informatyczną można z powodzeniem zbudować sprawną i szybko działającą sieć komputerową za pomocą technologii "Thin Client". Niskie koszty i spora dostępność produktów ułatwiają wdrożenie takiego systemu. Artykuł porusza zagadnienia zalet i wad takiego rozwiązania.

Data dodania: 2008-08-25

Wyświetleń: 2358

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Pojawienie się opcji pulpitu zdalnego w systemach Windows XP i Vista przyczyniło się do masowego rozprzestrzenienia się technologii pracy zdalnej. Firmy świadczące usługi informatyczne od lat oferują możliwość pracy na odległość na systemach klasy unix. Obecnie praca zdalna zyskała całkowicie nowy wymiar. Obecnie możliwe jest przeniesienie prawie wszystkich zasobów komputera na pulpit komputera zdalnego. Multimedia, 16bitowa paleta kolorów, dźwięk - możliwość podłączenia lokalnych akcesoriów. Technologia ta stała się na tylke dostępna i popularna, że spokojnie może znaleźć zastosowanie w niedużych przedsiębiorstwach. W praktyce należy zakupić przeciętnej klasy serwer (najprostsze maszyny dwurdzeniowe świetnie się sprawdzają), uruchomić usługę pracy zdalnej i gotowe!. Połączenie z serwerem może odbywać się z dowolnego urządzenia: komputera z dowolnym systemem windows (nawet tych najstarszych), urządzeń przenośnych (Pocket PC, nowoczesnych telefonów komórkowych), jak również bezdyskowych stacji roboczych. Możemy do tego wykorzystać istniejące komputery (ich wiek nie ma większego znaczenia - mogą być bardzo stare - cała praca odbywa się i tak na serwerze), możemy użyć archaicznej sieci dziesięciomegabitowej (przez sieć nie są przesyłane duże ilości danych). Jedyny koszt jaki ponosimy to zakup serwera i odpowiedniego oprogramowania.

Jednorazowy koszt dla niewielkiej firmy nie jest mały i sięga przynajmniej 5 tysięcy złotych. Korzyści całkowicie wynagradzają poniesione wydatki. Dobrze skonfigurowany serwer terminali będzie odporny na wirusy, wadliwie działające stacje robocze jak i błędy użytkowników. Uniemożliwi również "wynoszenie" poufnych danych z firmy. System nie będzie wymagał ciągłych uaktualnień stacji roboczych ani usprawniania szybkości działania sieci. Przykładowe wykorzystanie technologii: instalujemy serwer terminali dla programu handlowego dowolnej firmy. Przydzielamy użytkownikom uprawnienia do uruchomienia programu uniemożliwiając jakąkolwiek inną pracę przy serwerze (przeglądanie plików, kopiowanie danych, korzystanie z internetu - takie czynności będą oni mogli na wykonywać na swoich starych maszynach). Użytkownik logując się na serwer widzi jedynie przydzielony mu program. Po zamknięciu programu serwer kończy połączenie. Osoby pracujące w terenie będą miały aktualny podgląd do systemu poprzez urządzenie mobilne szyfrowanym kanałem przepływu informacji.

Niezaprzeczalne korzyści to:
- poprawa szybkości działania systemu
- większe bezpieczeństwo danych firmy
- ułatwiona kontrola dostępu do programów i baz danych
- niska cena w porównaniu do modernizacji całego systemu.
- znaczna ochrona danych przed uszkodzeniem (wirusy, awarie sprzętowe)

Jeśli jakakolwiek firma świadcząca usługi informatyczne mówi Państwu, że w firmie jest przestarzała sieć komputerowa, a stacje robocze wymagają wymiany - warto rozważyć wariant z serwerem usług terminali. Wykorzystają Państwo obecną infrastrukturę, usprawniając i przyspieszająć wielokrotnie działanie programów. Każdy zainteresowany może zamówić bezpłatną prezentację takich rozwiązań kontaktując się z firmą ze strony internetowej www.primeit.pl.
Licencja: Creative Commons
0 Ocena