Cały mechanizm opiera się na przepływie impulsów elektrycznych mających miejsce podczas skurczu i rozkurczu mięśnia sercowego, pod wpływem których wiązki mięśnia kurczą się . Pochodzą one z węzła zatokowo-przedsionkowego. Jest on naturalnym stymulatorem serca. Badanie EKG wykorzystuje elektrody, przytwierdzone do skóry w ściśle określonych miejscach na ciele. Impulsy elektryczne, które są związane z pracą serca zostają rejestrowane i prezentowane w postaci wydruku papierowe z umieszczonym wykresem, zwanym elektrokardiogramem (EKG). Dzięki zastosowaniu badania EKG, możliwe jest dokładne zdiagnozowanie różnych chorób serca.
Parametry wykazywane przez badanie EKG
Badanie elektrokardiograficzne stwierdza podstawową częstotliwość pracy serca, jak również tzw. rodzaj rytmu wiodącego. W następnej kolejności EKG bierze pod uwagę położenie mięśnia sercowego w obrębie klatki piersiowej, dodatkowo skupiam się, także na ewentualnym pogrubieniu ściany mięśnia sercowego. Elektrokardiogram jest również w stanie ujawnić zniszczenia poszczególnych fragmentów mięśnia sercowego, bądź nieprawidłowe ukrwienie tegoż mięśnia. Istnieje także możliwość przedstawienia przez urządzenie dodatkowych pobudzeń elektrycznych mięśnia sercowego, które w konsekwencji mogą prowadzić do zaburzeń rytmu serca.
Odpowiednie przygotowanie do badania
W przypadku gdy osoba poddająca się badaniu EKG przyjmuje jakiekolwiek leki, powinna niezwłocznie poinformować o tym fakcie lekarza specjalistę. Badania elektrokardiogramem nie dotyczą w żadnym wypadku ograniczeń przyjmowania pokarmów, oraz płynów poprzedzających przystąpienie do badania. Specjaliści zalecają jednak, powstrzymanie się od przyswajania bardzo zimnych napojów, które mogą spowodować ewentualne nieścisłości, zmiany w zapisie EKG. Warto również wziąć pod uwagę, przynajmniej pięciominutowy wypoczynek bezpośrednio przez badaniem, ze względu na ustabilizowanie pulsu.
Przebieg EKG w spoczynku
Pod względem czasowym badanie jest bardzo dynamiczne, ponieważ jego trwanie ogranicza się do zaledwie pięciu minut. W zależności od rodzaju stosowanych elektrod w miejscach, do których zostaną one przymocowane, powinny zostać przemyte przeznaczonym do tego roztworem na bazie alkoholu, po czym naniesione żelem. W następnej kolejności, po jednej do rąk oraz nóg przyczepione zostają elektrody, a następne sześć rozmieszczone po klatce piersiowej, posiadające w tym celu przyssawki lub plastry przyczepne. W kwestii ilości odprowadzeń w diagnostyce EKG wynosi ona od 12 do 15. Podczas monitorowania pracy serca, w zależności od potrzeb, stosuje się niekiedy od jedynie 3 lub 5 elektrod.
Po zakończeniu badania nie wolno odczepiać elektrod własnoręcznie. Należy w tym miejscu pamiętać, iż do analizy oraz opisu EKG jest upoważniony wyłącznie lekarz. Tylko i wyłącznie od specjalisty uzyskać można potrzebne informacje, wskazujące na ewentualne przeprowadzenie kolejnych zaleceń.