Sytuacja osób niepełnosprawnych w Polsce nie jest zbyt dobra – tylko mniejszość z nich jest aktywna zawodowo i posiada zatrudnienie. W dużej mierze jest to kwestia niechęci i obaw pracodawców, którzy boją się tworzyć miejsca pracy dla osób z orzeczoną niepełnosprawnością.

Data dodania: 2016-08-18

Wyświetleń: 1352

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Co może zyskać pracodawca przez zatrudnienie pracownika niepełnosprawnego?

W świadomości pracodawców istnieją obawy przed zatrudnianiem osób niepełnosprawnych. Przede wszystkim uważają oni, że jest to bardzo duże wyzwanie organizacyjne i dodatkowo spory koszt, ponieważ konieczne jest również przystosowanie miejsca pracy do potrzeb osoby niepełnosprawnej.

Wykształceni i zmotywowani

Osoby niepełnosprawne często wybierane są rzadziej od pełnosprawnych, nawet jeżeli spełniają wymagania na dane stanowisko pracy. Jednak tak naprawdę wielu z nich również jest w stanie równie dobrze, a niekiedy i lepiej sprawdzić się przy realizacji szeregu zadań, zarówno tych umysłowych, jak i fizycznych w zależności od stopnia i zakresu niepełnosprawności.

Wielu niepełnosprawnych to osoby z wyższym wykształceniem, często w przyszłościowych kierunkach, są one również bardzo zmotywowane do pracy, dlatego też mogą stanowić dla pracodawcy wartościowych członków zespołu. Nie jest również prawdą, że pracownicy niepełnosprawni są mniej wydajni i ich zatrudnienie jest bardzo drogie.

Dofinansowania od PFRON

Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych organizuje różnego rodzaju programy pomocowe przeznaczone dla pracodawców, które mają zachęcać ich do zatrudniania pracowników z niepełnosprawnością.

Pracodawcy mogą wnioskować o:

  • dofinansowanie do wynagrodzeń osób niepełnosprawnych
  • dofinansowanie kosztów zorganizowania szkolenia dla osoby niepełnosprawnej
  • dofinansowanie kosztów wyposażenia miejsc pracy osób niepełnosprawnych
  • dofinansowanie kosztów przystosowania i adaptacji miejsc pracy osób niepełnosprawnych

Wobec tego pracodawca może uzyskać kompleksowe wsparcie, dzięki któremu zatrudnienie pracownika niepełnosprawnego nie jest dla niego dużym obciążeniem finansowym. To powoduje, że jest to nie tylko okazja do pozyskania lojalnego pracownika, ale również niesie ono ze sobą korzyści ekonomiczne w postaci dofinansowań oraz ulg dla pracodawców.

Warto pamiętać o tym, że ci pracodawcy, którzy zatrudniają powyżej 25 pracowników w pełnym wymiarze czasu pracy i wskaźnik zatrudnienia osób niepełnosprawnych wynosi u nich mniej niż 6 proc., są zobowiązani do wpłacania specjalnych składek do PFRON – można ich uniknąć przy zatrudnieniu osób niepełnosprawnych.

Agencje pracy gotowe do pomocy

Pracodawcy szukający wykwalifikowanych pracowników z orzeczonym stopniem niepełnosprawności mogą również szukać pomocy w agencjach pracy specjalizujących się w tej dziedzinie. Zajmują się one łączeniem ze sobą pracowników oraz pracodawców w całej Polsce i dodatkowo wiele z nich specjalizuje się również w optymalizacji wpłat do PFRON i pomaga pracodawcom w zakresie formalności.

W agencji pracy Capital Work pracodawcy mogą uzyskać pełne wsparcie bez ryzyka, ponieważ to leży po stronie agencji. Nie muszą również przejmować się sprawami kadrowo-płacowymi oraz kontrolami PFRON.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena