Zatrudniając osobę niepełnosprawną w naszej firmie musimy pamiętać, że czas pracy w przypadku takiej osoby jest rozliczany na nieco innych zasadach niż zwykłych pracowników. Osoby niepełnosprawne mają przywileje, które obwarowane są pewnymi warunkami.

Data dodania: 2014-09-14

Wyświetleń: 1257

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Pracownik niepełnosprawny może dziennie pracować maksymalnie 8 godzin (tygodniowo 40 godzin pracy). Nie możemy więc stosować w przypadku osoby niepełnosprawnej systemu skróconego tygodnia, gdzie pracuje się 12 godzin na dobę. Osobę niepełnosprawne nie możemy również zatrudniać na nocne zmiany. Tutaj trzeba też pamiętać, aby praca osoby niepełnosprawnej na 2 zmianie nie nakładała się właśnie na godziny nocne. Pracownicy niepełnosprawni nie mogą oczywiście pracować w nadgodzinach. Zatrudnianie osób niepełnosprawnych ma swoje wady i zalety i warto dokładnie zapoznać się z nimi wszystkimi, aby później nie mieć żadnych problemów.

Osobom niepełnosprawnym mogą przysługiwać również płatne przerwy w pracy. Przerwa taka może trwać maksymalnie 15 minut i przeważnie wykorzystywana jest na masaże, albo gimnastykę usprawniającą. Pracownicy niepełnosprawni mogą oczywiście wykorzystać tą przerwę po prostu do odpoczynku.

Kolejną ulgą osób niepełnosprawnych jest możliwość wzięcia dodatkowego 10 dniowego urlopu. Z dodatkowego urlopu mogą skorzystać wyłącznie niepełnosprawni, którzy zaliczeni zostali do znacznego i umiarkowanego stopnia niepełnosprawności. Z dodatkowego urlopu można skorzystać dopiero po przepracowaniu jednego roku. Istnieje również 21 dniowy urlop na tzw. "turnus rehabilitacyjny". Z urlopu tego można skorzystać tyko raz w roku i jak sama nazwa wskazuje musi być wykorzystany na rehabilitację. Osoba niepełnosprawna, która chce skorzystać z takiego urlopu musi oczywiście otrzymać odpowiednie skierowanie od lekarza. Na czas urlopu osobom niepełnosprawnym przysługuje identyczne wynagrodzenie jakie otrzymują w przypadku skorzystania z urlopu wypoczynkowego.

Możliwość wzięcia urlopu oraz ograniczone możliwości pracy osoby niepełnosprawnej są jednymi z głównych przyczyn, dla których pracodawcy nie chcą w swoich firmach zatrudniać właśnie osób niepełnosprawnych. Praca dla niepełnosprawnych musi więc spełniać pewne warunki, które przy niektórych stanowiskach, są niemożliwe do zrealizowania. Oczywiście osoby niepełnosprawne mogą dobrowolnie zgodzić na dłuższy okres pracy, na nadgodziny oraz na pracę w godzinach nocnych. W Polsce firmy rzadko decydują się na zatrudnienie osoby niepełnosprawnej w przeciwieństwie do krajów zachodniej Europy. Nawet ulgi dla pracodawców nie zmieniają tej niechęci, a szkoda, bo osoby niepełnosprawne to solidne i pracowite osoby.         

Licencja: Creative Commons
0 Ocena