Już niedługo koniec wakacji, a to oznacza, że najwyższy czas zacząć przygotowywać wyprawkę do szkoły dla dzieci. O czym pamiętać, kompletując niezbędne do szkoły przybory oraz ile pieniędzy będzie nas to kosztowało?

Data dodania: 2016-08-09

Wyświetleń: 621

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Szykujemy wyprawkę do szkoły

Tornister

Wybór odpowiedniego tornistra dla dziecka to niezwykle ważna rzecz i jeden z większych wydatków w całej wyprawce. W tym przypadku nie warto kierować się wyłącznie niską ceną, ale przede ergonomicznością oraz wygodą tornistra podczas użytkowania.

Należy wybierać plecaki ze stelażem, które zapewniają odpowiednie ułożenie. Nie kupujmy plecaka „w ciemno”. Warto zabrać malucha ze sobą na zakupy i z nim przymierzać plecak, dopasowując taki, który będzie odpowiadał jego wzrostowi.

Obecnie praktyczne sa również tornistry na kółkach, co jest bardzo dobrym rozwiązaniem, jeśli dziecko musi pokonywać dłuższe odcinki na piechotę. Koszt tornistra może wahać sie od 70 zł do nawet 300zł.

Podręczniki

Kolejny, dość spory wydatek w wyprawce szkolnej dotyczy zakupu podręczników i książek. Z każdym rokiem koszt ten wzrasta, gdyż uczniom dochodzi coraz więcej przedmiotów. I tak dla trzecioklasisty koszt zakupu podręczników może wynosić około 300zł, podczas gdy rodzic szóstoklasisty zapłaci za nie już około 450 zł, natomiast dla ucznia gimnazjum wydatek ten będzie wynosił 550-650 zł.

Zeszyty

Kolejnym wydatkiem na liście są zeszyty. Wydatek ten będzie różny zależności od tego, w której klasie jest nasz maluch.  Koszt zeszytu 16-kartkowego zaledwie 1zł, za grubsze zeszyty zapłacimy ok. 2-3zł. Zeszyty w formacie A4 to koszt. Ok. 5-6zł.

Przybory szkolne

Nie możemy również zapomnieć o przyborach szkolnych i rysunkowych. W wyposażeniu ucznia powinny znaleźć się takie elementy, jak: piórnik, długopisy, ołówki, flamastry, kredki, gumka, temperówka, linijka, kątomierz, ekierka, cyrkiel,  a także dodatkowe przybory plastyczne, jak: farby, bloki, nożyczki. Koszt takich przyborów może wynieść od 50 do 100zł. 

Jeśli nasze dziecko uczęszcza do klasy profilowanej, na przykład plastycznej, wówczas koszt akcesoriów przedmiotowych może wzrosnąć nawet do 200 zł.

Strój sportowy

I na koniec należy wspomnieć o wydatkach związanych ze strojem na zajęcia sportowe. Buty, spodenki, koszulka to koszt rzędu ok. 150zł, do tego należy doliczyć również wydatek na kostium kapielowy: stój lub spodenki, klapki, okularki, oraz czepek – 90-150 zł.

Podsumowując, wyprawka szkolna może nas kosztować od 400 zł do nawet 1600 zł. Często jest to koszt, którego nie jesteśmy w stanie zrealizować z bieżącego budżetu rodzinnego.

Rozwiązaniem wówczas może okazać się zaciągnięcie niewielkiej pożyczki (warto wybierać szczególnie te w ofercie „0zł”), z której sfinansujemy część wydatków. Pamiętajmy jednak, aby zobowiązanie spłacić w terminie i w ten sposób uniknąć dodatkowych kosztów.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena