Mini- fabryka tlenu
W zaawansowanym stadium tych chorób tlenoterapia jest konieczna, tlen dostarczany jest za pośrednictwem koncentratorów. Celem takiej terapii jest zwiększenie w pęcherzykach płucnych stężenia tlenu, co zapobiega niedotlenieniu organizmu. W DTL (domowym leczeniu tlenem) stosowane są wspomniane wyżej przenośne i stacjonarne koncentratory tlenu. Koncentratory przefiltrowują powietrze oddzielając czyste cząsteczki tlenu od azotu i dwutlenku węgla by następnie przetransportować go bezpośrednio do organizmu. Stężenie tak transportowanego tlenu oscyluje w granicach 91 – 95%.
Przenośny koncentrator tlenu
Koncentrator tlenu przeznaczone do użytku domowego wyróżniają się cichą pracą. Wyciszone działanie jest istotne przy wielogodzinnej tlenoterapii np. w nocy. Zaletą stosowania koncentratorów w domowych warunkach jest także stosunkowo niewielkie zużycie prądu w granicy od 250 do 380 W/h. Przenośny koncentrator pozwala na zachowanie aktywności poza domem (spacery, zakupy, spotkania towarzyskie). Posiadanie koncentratora w domowych warunkach pozwala na szybką reakcję w kryzysowych sytuacjach. Pierwszymi objawy niedoboru tlenu jest zmęczenie i ospałość, ogólne uczucie braku sił. Nagle spada koncentracja, daną osobę ogarnia senność i wyczerpanie. Przy niedotlenieniu wzrasta również wrażliwość na zmiany pogody i podatność na zachorowania.
Refundacja NFZ
Domowa terapia tlenem (DLT) znajduje się wśród procedur refundowanych przez Narodowy Fundusz Zdrowia, niestety możliwości pozwalają na realizację jedynie 10% zapotrzebowania. W praktyce oznacza to długi, wręcz kilkuletni okres oczekiwania na urządzenie. Z odpowiedzią na potrzeby pacjentów, przychodzi wiele firm, oferując sprzedaż bądź wypożyczenie koncentratora.
Przy tlenoterapii pacjent odczuwa ogólną poprawę samopoczucia, narządy wewnętrzne mózgi serce zostają dotlenione. Zwiększa się odporność organizmu, stan zaostrzeń przewlekłych schorzeń zostaje złagodzony, co skutkuje minimalizacją wizyt w szpitalu i zażywanych leków.