Niezależnie czy jest to domek jednorodzinny, bliźniak, czy mieszkanie w bloku lub kamienicy, wszystkie mają wspólną cechę: drzwi. O różnym kształcie, z różnych materiałów, ale zawsze zapewniające to samo, czyli poczucie pewności i bezpieczeństwa. 

Data dodania: 2016-06-20

Wyświetleń: 832

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Jak dobrać odpowiednie drzwi zewnętrzne, które będą się dobre się prezentować oraz chronić nasz dobytek?

Na co zwracać uwagę?

Zgodnie z obowiązującym prawem budowlanym drzwi muszą mieć minimum 90 centymetrów szerokości oraz 200 cm wysokości. Wielkości te są standardem i zamówienie drzwi o większych wymiarach może wiązać się z dodatkowymi kosztami oraz szybszym zużywaniem ruchomych części takich jak zawiasy.

Istotnymi są także współczynnik przenikania ciepła, który wskazuje ile ciepła ucieka przez drzwi, izolacyjność akustyczna oraz klasa bezpieczeństwa.

Wygląd

Dostępnych jest wiele modeli i kolorów. Dobierając odpowiednie drzwi można kierować się przede wszystkim stylem elewacji, która będzie je otaczać albo kolorem okien i dachówek, jeśli mają zostać zamontowane w domku. Warto przemyśleć jaki efekt chcemy uzyskać: kolorystyczny kontrast z elewacją czy też może harmonijne dopasowanie? Wrażenie nowoczesności, do którego dobrze dopasują się jasne aluminiowe drzwi czy też klasyczną elegancję i naturalny kolor drzwi drewnianych?

Materiały

Jednym z najpopularniejszych materiałów do produkcji drzwi wciąż pozostaje drewno. Używane jest najczęściej to pochodzące z drzew iglastych takich jak świerk czy sosna, choć spotykane są też mahoń, dąb lub jesion. Największymi zaletami tego materiału jest niska rozszerzalność cieplna (drewniane drzwi świetnie sprawdzą się zamontowane w nasłonecznionej części budynku), dobra izolacja termiczna oraz akustyczna. Aby zabezpieczyć drewniane drzwi przed wpływem warunków pokrywane są one ochronną warstwą lakieru, impregnatu lub trwałą, winylową powłoką.

Można również zdecydować się na wybór drzwi aluminiowych lub stalowych. Materiały te bardzo dobrze izolują dźwięki, choć wymagają wewnętrznego wypełnienia pianką poliuretanową w celu uzyskania odpowiedniego ocieplenia. Dodatkowymi atutami tego typu drzwi jest bardzo łatwa konserwacja i wysoka trwałość.

Innym rozwiązaniem jest zdecydowanie się na zakup drzwi z PCV czyli polichlorku winylu. Ich wewnętrzne komory są dodatkowo wzmacniane wkładami z aluminium lub ocynkowanej stali. Cechuje je dobra dźwiękoszczelność oraz izolacyjność termiczna. Zaletami drzwi z PCV jest niska cena, łatwość montażu wynikająca z ich lekkości oraz łatwość konserwacji.

Bezpieczeństwo

To dla wielu najważniejszy czynnik przy doborze drzwi. Jest on określany za pomocą europejskich norm i stopniowany za pomocą klas. Drzwi klasy pierwszej są odporne na włamywaczy używających siły fizycznej, a klasa 4 powinna oprzeć się nawet w złodziejom uzbrojonym w narzędzie takie jak łom.

Przed udaniem się do sklepu warto dobre przemyśleć swoje oczekiwania i potrzeby, a przed ostatecznym wyborem zasięgnąć opinii eksperta. Cena, choć jest również istotna, nie powinna być decydującym czynnikiem przy wyborze drzwi.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena