Wyrób domowego wina wciąż bywa kojarzony z prowizoryczną produkcją urządzoną w ciemnej piwnicy. Oczyma wyobraźni widzimy zakurzony balon pełny mętnej, bulgoczącej cieczy i gotowe wino nieokreślonej barwy w butelkach po soku lub mocnym alkoholu. Nic bardziej mylnego. 

Data dodania: 2016-06-15

Wyświetleń: 895

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Domowe winiarstwo to pasjonujące hobby

Obecnie winiarze mają sentyment do tradycji, ale polegają już na współczesnych rozwiązaniach. Tu nic nie dzieje się przypadkiem, a metody pracy są coraz bardziej profesjonalne. Aby udoskonalić swoją produkcję, domowi wytwórcy wina korzystają z wiedzy biologicznej, chemicznej i fizycznej, czytają też fachowe publikacje i tematyczne artykuły. Jednak winiarstwo to przede wszystkim ciekawe, wymagające czasu hobby, które z czasem przeradza się w życiową pasję. Jeśli zastanawiasz się, czy warto nastawić własne wino, sprawdź, co interesującego jest w byciu domowym winiarzem. 

Możesz produkować wino z dowolnych składników

Wino gronowe to klasyka gatunku i prawdziwie szlachetny trunek. W kiperskiej nomenklaturze, nazwa wino odnosi się wyłącznie do alkoholowego napoju pozyskanego w drodze tłoczenia i fermentacji soku winogronowego. Jednak w zaciszu czterech ścian nie musisz się ograniczać. Możesz zrobić wino z dowolnych owoców, niektórych zbóż czy kwiatów. Czy wiesz, ze wino mniszkowe to doskonały środek na dolegliwości gastryczne? A może masz ochotę na oryginalne wino z zielonej herbaty? Chcesz sprawdzić, jak smakuje wino nastawione na Twojej ulubionej kawie? Tak, domowe winiarstwo to często mniej lub bardziej udane eksperymenty na zaskakujących składnikach.

Czerpiesz radość z kompletowania sprzętu i akcesoriów

Choć teraz może wydawać Ci się to dziwne, wydawanie pieniędzy w sklepie ze sprzętem do produkcji wina może przysporzyć Ci wiele frajdy. Oczywiście nikt nie lubi zbyt często wyjmować portfela, jednak niektóre akcesoria kosztuje grosze, a znacząco usprawniają proces produkcji. Niezbędną i stosunkowo kosztowną inwestycją jest balon z osprzętem do fermentacji.  Z czasem jednak przekonasz się, że nic tak nie cieszy świeżo upieczonego winiarza jak widok pracującego winka zamkniętego w szklanej butli. Na początku możesz poprzestać na podstawowym wyposażeniu, ale w miarę kolejnych udanych nastawów, nowy gąsior, praktyczna prasa do owoców czy odpowiednie butelki, zajmą coraz więcej miejsca w Twojej piwnicy.

Rozwijasz się, zdobywasz wiedzę i doskonalisz umiejętności

 Adepci sztuki winiarskiej to prawdziwi entuzjaści, którzy nie polegają wyłącznie na gotowych recepturach. Owszem, warto korzystać ze sprawdzonych przepisów polecanych przez innych winiarzy. Ale samodzielnie opracowany skład wina, skutkujący wyśmienitym bukietem aromatyczno-smakowym, to duży powód do dumy. Poza tym, jako winiarz niejednokrotnie będziesz posiłkować się wiedzą z zakresu nauk przyrodniczych. Poznasz od podszewki zagadnienie fermentacji alkoholowej, przekonasz się, jak drobnoustroje mogą wpłynąć na powodzenie Twojej produkcji i nauczysz się stosować różnorodne preparaty naturalne i chemiczne. Przeprowadzisz pomiary stężenia cukru i kwasowości, nauczysz się produkować wina o zróżnicowanej słodkości. Będziesz testować różne gatunki drożdży i poznasz działanie preparatów klarujących. Twoje pierwsze wino może wyjść wybitne lub zaledwie znośne. Ale doświadczenie i wiedza sprawią, że każdy kolejny trunek będzie przybliżał Cię do opanowania sztuki winiarskiej do perfekcji.

Dołączasz do zacnego grona winiarzy

Jako amator możesz dołączyć do forum dla miłośników domowego wina i innych swojskich alkoholi. Tam zdobędziesz nie tylko cenną wiedzę , ale i poznasz przyjazne osoby, które uratują Cię z niejednej winiarskiej opresji. Internetowe fora to także ciekawa forma rozrywki i sposób na zaistnienie w wirtualnej społeczności. Winiarze chętnie podtrzymują swoje znajomości i przenoszą je na całkiem realny grunt umawiając się na wspólną degustację lub wymieniając swoimi zapasami. Ale fora to nie jedyny sposób na dzielenie swojej pasji z innymi. Jako doświadczony wytwórca możesz prowadzić blog, publikować swoje przepisy na wino lub nagrywać filmy ilustrujące poszczególne etapy produkcji. Dzięki temu dotrzesz do szerokiego grona odbiorców i będziesz mieć wpływ na kształtowanie się tradycji domowego winiarstwa

Licencja: Creative Commons
0 Ocena