Kiedyś był to nieodłączny element wyposażenia każdego mężczyzny. Dziś jest nieco inaczej, jednak dobrze dopasowany zegarek męski ciągle jest w cenie. Oprócz swojej pierwotnej funkcji, czyli wskazywania czasu, zegarek często pełni funkcje ozdobną i jest związany z aktualną modą. Dziś przyjrzymy się budowie zegarka oraz jego męskim rodzajom.

Data dodania: 2016-06-14

Wyświetleń: 950

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Copyright - zastrzeżona

Zegarek męski – kilka słów o nim
Główna częścią zegarka, która od razu rzuca się w oczy jest jego tarcza. Tarcze mogą mieć różne kolory, jednak te najbardziej klasyczne, zazwyczaj mają jasny kolor, często biały. Obecnie jednak w zegarkach, które używa się na co dzień, kolor tarczy przybiera ciemnie odcienie. Ogólną zasadą jaką można przyjąć, jest to, że im tarcza jest bardziej prosta i ma mniej „udziwnień” tym jest bardziej elegancka.

Koperta to element zegarka, który stanowi jego szkielet. Jej głównym zadaniem jest ochrona mechanizmu zegarka. Wykonana może być z różnych materiałów. Są to najczęściej:

  • Metale szlachetne np. złoto, srebro
  • Metale np. aluminium, stal
  • Tworzywa sztuczne np. plastik, karbon

Czasami koperta wykonana jest również z materiałów, które imitują inny materiał np. stal chromowana. Spotkać można również zegarki z kopertą ceramiczną.

Kolejnym elementem zegarka jest przytwierdzone do koperty szkiełko, które chroni tarcze zegarka i wskazówki. W dobrej jakości zegarkach szkiełko wykonane jest ze szkła szafirowego lub mineralnego. Te materiały zazwyczaj są dość odporne na zarysowania. W nieco tańszych zegarkach stosuje się natomiast podatne na zarysowania, szkiełka z pleksi lub plastiku.

Ostatnim z głównych elementów standardowego zegarka jest jego pasek lub bransoleta. Jak wiadomo służą one do tego by zegarek trzymał się na naszej ręce. Paski wykonane są zazwyczaj ze skóry, silikonu, kauczuku lub nylonu. Bransolety zazwyczaj wykonane są z podobnych materiałów co koperta zegarka mogą więc, być wykonane z metalu, srebra lub złota.

Przy wyborze zegarka, powinniśmy odpowiedzieć sobie przede wszystkim do jakich celów ma on być przeznaczony. Czy będzie to raczej dobrej jakości elegancki zegarek mechaniczny zakładany tylko na specjalne okazje, czy raczej lżejszy bardziej wytrzymały i mniej formalny zegarek do noszenia na co dzień. Klasyczne męskie zegarki, posiadają mechanizm mechaniczny, który zasila zegarek ruchami naszej ręki. Natomiast obecnie bardziej popularne zegarki z mechanizmem kwarcowym muszą być zasilane przez małą baterie.

Rodzaj mechanizmu to nie jedyne kryterium, którym powinniśmy się kierować przy wyborze zegarka. Warto również wspomnieć, że możemy wyróżnić trzy ogólne rodzaje zegarków z jakimi można się spotkać. Są to zegarki garniturowe, czyli zegarki klasyczne, eleganckie zakładane na specjalną okazje. Zegarki codzienne, które doskonale sprawdzają się w codziennym życiu, i są zazwyczaj bardziej odporne na wstrząsy i uszkodzenia. Spotykamy również zegarki specjalistyczne, które posiadają unikalne cechy i funkcje, związane z ich przeznaczeniem lub stylem osoby, która je nosi. Przykładem tych ostatnich mogą być zegarki sportowe.

Licencja: Copyright - zastrzeżona
0 Ocena