Słowo „wnęka” w pierwszej kolejności kojarzy się często z niechcianym problemem w wystroju wnętrza. Owszem, często wnęka pojawia się w wyniku niedopracowania projektu lub niespodziewanych problemów konstrukcyjnych i instalacyjnych.

Data dodania: 2016-06-07

Wyświetleń: 589

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Copyright - zastrzeżona

Z drugiej jednak strony, w wielu projektach celowo umieszcza się wnęki, jednak ich rozmiary i umiejscowienie, a także przeznaczenie, są starannie przemyślane.

To od wymiarów w dużej mierze zależy sposób wykorzystania wnęki. Drugim ważnym kryterium jest to, gdzie wnęka się znajduje – inaczej wykorzystamy tę pod schodami, a inaczej tę w salonie.

Jednym z najpopularniejszych rozwiązań jest zabudowa wnęk. Oczywiście nadają się do tego tylko te o odpowiedniej szerokości i głębokości. Najczęściej zabudowywane są wnęki w przedpokoju i sypialni. W obydwu przypadkach stosuje się specjalną szafę wnękową, a w sypialni można zamiast tego stworzyć we wnęce garderobę.

Innym sposobem zabudowania wnęki jest urządzenie w niej domowej biblioteki. Jest to najlepsza propozycja zwłaszcza wtedy, gdy wnęka jest wyjątkowo wąska. Inną możliwością jest urządzenie w takiej wnęce ekspozycji swoje kolekcji lub zdjęć rodziny. Efekt dodatkowo spotęguje zastosowanie odpowiedniego oświetlenia regałów.

W kuchni wnękę również można zabudować półkami i urządzić w ten sposób spiżarnię lub schowek na rzadko używane sprzęty. We wnęce można także schować jeden lub kilka sprzętów AGD, jest to oczywiście możliwe tylko wtedy, gdy jej głębokość i szerokość odpowiada wymiarom zmywarki czy lodówki. Warto więc pomyśleć o tym na etapie projektu.

We wnęce łazienkowej można z kolei zmieścić kabinę prysznicową. Jeżeli jest ona stosunkowo mała i płytka, z powodzeniem sprawdzi się jako miejsce na kosmetyki i inne akcesoria łazienkowe, a także środki czystości.

Jeżeli wnęka w sypialni jest odpowiednio duża, warto rozważyć przesunięcie do niej łóżka i urządzenie w ten sposób bardzo intymnego kącika do spania. Alternatywną koncepcją jest miejsce do pracy, czyli domowe biuro zaaranżowane we wnęce.

Wnęka w hallu lub pod schodami może być ukryta zasłoną lub drzwiczkami (uchylnymi albo przesuwnymi). W ten sposób można uzyskać dodatkową przestrzeń na przechowywanie różnych przedmiotów.

Nieco więcej zachodu wymaga zaaranżowanie wnęk na poddaszu, gdzie jak wiadomo wykorzystanie przestrzeni utrudniają skosy. W takim wypadku konieczne jest zamówienie mebli na wymiar.

Licencja: Copyright - zastrzeżona
0 Ocena