Jednolite przepisy obowiązują też w branży dotyczącej biopaliw. Obecnie obowiązkowa certyfikacja dotyczy producentów biokomponentów, zakłady zajmujące się przetwarzaniem biomasy, a także firmy handlowe i importowe.
Jak oceniana jest jakość biomasy?
Weryfikacja jakości produkowanej biomasy odbywa się na drodze audytów. W Polsce najbardziej popularne są trzy Systemy Zrównoważonego Rozwoju: RED Cert EU, ISCC oraz KZR INiG. Najszerszy zakres obejmuje system ISCC, który jest odpowiedni dla każdego rodzaju biomasy uprawianej i zbieranej na całym świecie. KZR INiG to nasz rodzimy certyfikat, który przeznaczony jest dla biomasy uprawianej i zbieranej w krajach Unii Europejskiej, odpadów i pozostałości, a także surowców, biopaliw i biopłynów produkowanych na terenach należących do Wspólnoty. RED Cert EU został opracowany przez niemieckich specjalistów i jest używany do certyfikacji dla każdego rodzaju biomasy uprawianej i zbieranej w UE oraz na Ukrainie i Białorusi. Podczas kontroli audytor z niezależnej jednostki sprawdza, czy przedsiębiorstwo spełnia wymogi wybranego systemu. Audyt powinien dotyczyć wszystkich organizacji będących w łańcuchu dostaw począwszy od producenta biomasy, na dystrybutorze biopaliwa kończąc. Więcej o certyfikacji Systemów Zrównoważonego Rozwoju można dowiedzieć się na stronie: http://www.bureauveritas.pl/home/about-us/our-business/certification/sustainability/biofuels-management
Zalety wprowadzenia certyfikacji
Posiadanie ważnego certyfikatu zrównoważonego rozwoju daje dostęp do wymiany handlowej na arenie europejskiej. Natomiast producenci biomasy spełniając to kryterium mogą ubiegać się o korzystanie z ulg podatkowych. Warto też zauważyć, że weryfikacja zgodności działalności z wymogami systemu ISCC lub KZR INiG jest dla klientów niezależną gwarancją jakości oferowanych produktów. Dodatkowym plusem jest fakt, że certyfikowana biomasa może wykorzystywana do innych celów, niż przemysł energetyczny np. w branży spożywczej.