Jedną z niewątpliwych zalet sezonu letniego jest możliwość wypoczynku na tarasie, zaproszenia znajomych na grilla lub zabawa z dziećmi w ogrodzie. A nieodzownym elementem tych aktywności są meble ogrodowe. Na rynku dostępnych jest wiele kompletów różniących się stylistyką i materiałem wykonania. Jak wybrać zestaw najlepiej pasujący do danego ogrodu?

Data dodania: 2016-05-17

Wyświetleń: 982

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Copyright - zastrzeżona

Wybieramy meble do ogrodu – kilka wskazówek

Zanim przejdziemy do oczywistych kryteriów wyboru, czas przyjrzeć się tym mniej oczywistym. Mianowicie bardzo ważne jest to, gdzie meble zostaną ustawione – na otwartej przestrzeni, pod zadaszeniem, w altanie, a może na werandzie? Chodzi nie tylko o ochronę przed czynnikami atmosferycznymi, ale także ilość dostępnego miejsca.

Nie mniej istotne jest to, w jakich warunkach będą przechowywane meble po zakończeniu sezonu. Najlepszą opcją jest suche, przewiewne pomieszczenie, gdzie temperatura zawsze przekracza zero stopni. Kiedy nie ma takiej możliwości, warto zadbać, by meble schować choćby pod dachem. Jeżeli meble będą musiały sobie radzić pozostawione w ogrodzie – należy wziąć to pod uwagę przy zakupie.

Kolejna ważna kwestia to stylistyka urządzenia ogrodu. Meble powinny ładnie wkomponować się w aranżację i harmonizować z innymi elementami: donicami, altanami, pergolami, ławkami itd.

Powyższe kryteria powinny być wzięte pod uwagę w momencie podejmowania decyzji o materiale, z którego będą wykonane meble. Każdy z nich ma swoje zalety i wady:

  • plastik – można uznać, że to najtańsza opcja, meble plastikowe cieszą się dużą popularnością, a wzornictwo jest coraz bogatsze, można je łatwo przechowywać i utrzymać w czystości, nie wymagają konserwacji. Są dość odporne na działanie czynników atmosferycznych, ale stosunkowo łatwo mogą się rysować, pękać lub odbarwiać
  • drewno – drewniane meble ogrodowe cieszą się dużym zainteresowaniem, są bardzo naturalne, ale też dobrze łączą się z innymi materiałami. Ich trwałość zależy od staranności konserwacji a także od rodzaju drewna (najbardziej wytrzymałe, ale też najdroższe, są meble z drewna egzotycznego)
  • wiklina i rattan – idealnie pasują do ogrodu rustykalnego, są lekkie i poręczne, ale wrażliwe na wilgoć
  • metal – kute meble żeliwne są bardzo efektowne, ale ciężkie i wymagające konserwacji, meble aluminiowe odznaczają się mniejszą wagą a dużą wytrzymałością, jednak ich cena jest dość wysoka
  • technorattan – meble technorattanowe są bardzo wytrzymałe na warunki klimatyczne, cechują je także wysokie walory estetyczne, jednak sporo kosztują, ale po sezonie z powodzeniem mogą stanąć w pokoju dziennym
  • kamień – odpowiednio zaimpregnowane meble kamienne mogą latami stać w ogrodzie, są jednak bardzo ciężkie i dość drogie, jednak wyglądają bardzo naturalnie

Estetyka jest oczywiście kwestią gustu, jednak zawsze trzeba zwrócić baczną uwagę na jakość wykonania. Należy unikać mebli bardzo tanich – niemal pewne jest, że wykonano je z kiepskich materiałów. Trzeba też przemyśleć, z ilu elementów powinien składać się wymarzony zestaw mebli ogrodowych.

Licencja: Copyright - zastrzeżona
0 Ocena