Dzisiejsze czasy sa zupełnie inne niż dawniej. Coraz więcej ludzi poszukuje fachowej pomocy specjalistycznej, ponieważ nie radzi sobie z problemami, z życiem. Pomoc musi byc fachowa, ale co to znaczy fachowa? jak rozpoznać tę faktycznie fachową, madrą pomoc? Po odpowiedź na to pytanie zapraszam właśnie do poniższego artykułu. 

Data dodania: 2016-05-17

Wyświetleń: 963

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Dzisiaj chcę się podzielić swoimi przemyśleniami, jakie ostatnio chodzą mi po głowie. To temat wyboru właściwego terapeuty, psychologa, czy uzdrowiciela. Po czym poznać, że jest właściwy, że na pewno pomoże i że wybór nie będzie później pożałowany? Ogłoszeń specjalistów, którzy pomagają jest bardzo wiele, każdy opisuje swoje działania w niezwykle marketingowy sposób. Jednak co może zadecydować o tym, że wybierasz akurat tego wybranego? Po czym poznać, że jest „dobry”? Przecież nie zawsze cudze opinie mogą pomóc, gorzej jak są to chwyty marketingowe – a takie się zdarzają, niestety.

 

Na pewno trzeba zaryzykować, a jeśli jest to usługa płatna, to po prostu zapłacić i sprawdzić. Ale...warto także specjalistę obserwować. Jest kilka ważnych cech, na które warto zwrócić uwagę.

 

Cena jest wyznacznikiem wyboru, ale ważniejsze jest to, jakie doświadczenia życiowe ma specjalista, czym się kieruje i czy faktycznie to co mówi, ma odzwierciedlenie w świecie, w życiu tych którym pomógł. Pewna kobieta zawsze podkreśla: „po owocach poznacie...” To jest prawda, ponieważ tylko to może pokazać czy faktycznie był sens pomocy u danego specjalisty.

 

Dzięki tej osobie, którą się wybiera, powinien nastąpić wzrost, rozwój, zmiana, dojrzewanie wewnętrzne czy jakiś oddźwięk, który faktycznie po jakimś czasie widać. Ta osoba po właściwej konsultacji czy pomocy staje się bardziej dojrzała, mądrzejsza, dorośleje, coraz mocniej stąpa po ziemi i wie, jak samodzielnie radzić sobie w życiu. Osoba powinna stawać się coraz bardziej samodzielna, ponieważ nie teoria jest wyznacznikiem, a praktyka w życiu.

 

Dobry terapeuta/ uzdrowiciel/ psycholog to jak mądry i dojrzały ojciec lub matka, który pokazuje swoim dzieciom, którędy mają podążać, aby swobodnie poruszać się w życiu. Oni powinni być jak kochający rodzice, którzy z miłości pomagają, pokazują drogę, a osoba zainteresowana doskonali to i uczy się coraz większej samodzielności.

 

Najważniejsze jest to, aby terapeuta/ uzdrowiciel/ psycholog nie uzależniał od siebie jak czasem ma to miejsce. Ważne, aby pokazywał drogę i uczył samodzielności, a nie mówił, że jego pomoc jest niezbędna przez cały czas, że bez jego usług człowiek nie da sobie rady, „zginie” czy pogubi się w tym świecie. Uzależnienie polega również na ciągłym wykupywaniu usług, książek czy innych informacji od specjalisty bez praktykowania tego w życiu. Ponadto kiedy po pewnym czasie osoba wraca po poradę, to specjalista nie może być wyrocznią typu: „jak mam ci pomóc, skoro tyle czasu Ciebie u mnie nie było”! Uważam, że nie powinno to być dozwolone, ponieważ świadczy to o specjaliście. To nie jest właściwy terapeuta, skoro uzależnia swoich klientów od siebie i swoich usług.

 

Dobry to ten, który pomaga, wypuszcza w świat, cieszy się z efektów, wyników i nie boi się utraty klientów. To taki który chce wypuścić „zdrowego” klienta w świat i robi to, gdy przychodzi na to czas. Jest sztuką, aby takim być, ponieważ - niestety - zdarza się tak, że na pierwszym miejscu stoją pieniądze. Są ważne, ponieważ to zapłata za pomoc, ale są wyższe wartości, które akurat dla klienta mają kolosalne znaczenie. Poza tym nie każdy ma górę pieniędzy, aby biegać od specjalisty do specjalisty i wydawać co chwilę pieniądze po to, aby sprawdzić i mieć nadzieję „może w końcu to ten i mi pomoże”...

 

Terapeuta/ uzdrowiciel/ psycholog to osoby, które powinny być moim zdaniem dojrzałe, mądre, które nie są „guru tego świata” tylko cudowną pomocą, często nawet opartą na bazie własnych doświadczeń. Z chęcią zachęcają do takiej pomocy nie tylko swojej, ale i u konkurencji, ponieważ nie są „alfą i omegą” i wiedzą że czasem też się mylą. Nie boją się odmówić, powiedzieć: w tej chwili nie wiem i odesłać do swojego kolegi, czy innego specjalisty do którego mają zaufanie.

 

To jest zapewne tylko kilka cech które pokazują Kim jest Dobry specjalista, natomiast podkreślę jeszcze raz, ważne aby był dojrzały, mądry, skuteczny i co również ważne uczciwy. Warto obserwować czy „nie nabija Cię w butelkę” i mówi coś innego, a robi coś zupełnie odmiennego. Tutaj pomocą w wyborze niech będzie również Twoja Intuicja, która wie, jakiej pomocy na danym etapie potrzebujesz.

 

Uważam, że tak jest z wieloma dziedzinami życia. Pomoc musi wypływać ze szczerych chęci, z Serca, z ogromnej chęci pomocy innym i dopiero wtedy można właściwie ludziom pomagać.  

Licencja: Creative Commons
0 Ocena