Decydując się na samodzielne pomalowanie ścian w swoim domu lub jakimkolwiek innym pomieszczeniu musimy pamiętać o odpowiednim przygotowaniu zarówno sprzętu potrzebnego nam do malowania, jak i podłoża, które zamieszamy pomalować.

Data dodania: 2016-05-16

Wyświetleń: 1163

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 5

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

5 Ocena

Licencja: Creative Commons

Technika malowania ścian krok po kroku

Poniżej w kilku prostych krokach nakreślimy właściwy przebieg procesu malowania ścian, który gwarantuje osiagnięcie zamierzonych efektów i bezproblemowego odświeżenia swojego domu.

 

PRZYGOTOWANIE DO MALOWANIA

Przed przystąpieniem do malowania zadbajmy o odpowiednią przestrzeń i zabezpieczenie wszystkich powierzchni, które chcemy ochronić przed niepożądanym rozpryskiem farby. Wszystkie meble, sprzęty i pozostałe akcesoria domowe najlepiej wynieść lub dokładnie zabezpieczyć folią malarską. Często przy gruntownym malowaniu ściany zalecane jest także wykręcenie kontaktów i wyłączników światła oraz zabezpieczenie taśmą wszystkich innych powierzchni, których nie możemy zdemontować

 

GRUNTOWANIE

Kiedy uporamy się z przeszkodami, zabezpieczymy wszystko co zabezpieczenia wymaga włącznie z podłogą, możemy przystąpić do przygotowania powierzchni malarskiej. Ścianę przeznaczoną do malowania najlepiej odpowiednio zagruntować. Gruntowanie rozpoczynamy od usunięcia starej warstwy farby, tapety czy czegokolwiek co mogłoby utrudnić nałożenie nowej warstwy farby. Dzięki temu będziemy mogli uzyskać gładką i pozbawioną smug powierzchnię i bardziej żywe, jednolite kolory.

 

Kolejnym krokiem jest uzupełnienie ubytków w ścianie oraz dokładne odtłuszczenie powierzchni do malowania – w tym celu stosujemy wodę z mydłem. Przed rozpoczęciem malowania musimy oczywiście poczekać aż nasza ściana dokładnie wyschnie.

 

Najbardziej optymalnymi warunkami do malowania jest temperatura od 10 do 25°C. Nie bez znaczenia jest także wysoka wilgotność powietrza, dzięki której czas wysychania farby jest dłuższy i może ona równomiernie rozchodzić się na całej powierzchni ściany. W pokoju, gdzie odbywają się prace malarskie należy również zapewnić odpowiednią wentylację, która ułatwia wysychanie oraz ogranicza chemiczny zapach świeżej farby.

 

PROCES MALOWANIA

Malowanie ścian powinno odbywać się jedną wybraną przez nas techniką. Najbardziej efektywną z nich jest np. nakładanie farby sposobem „krzyżowym” czy w postaci litery „V”, następnie rozprowadzamy naniesioną farbę w lewą i prawą stronę. Dzięki temu osiągniemy jednolitą powłokę, bez zacieków i smug.

 

Jeżeli malujemy wałkiem i usłyszymy odgłos klejenia się farby do narzędzi, oznaczać to będzie, że trzeba jej nieco dołożyć, w przeciwnym razie mogą powstać powierzchnie które będą słabiej zakryte.

 

ZAKOŃCZENIE PRAC

Po zakończonych pracach malarskich pamiętajmy o dokładnym wyczyszczeniu naszych narzędzi, bowiem od tego w jakim stanie je odstawimy będzie zależała ich przyszłość i możliwość ponownego wykorzystania. Pędzle i tacki do farby wystarczy dokładnie wymyć pod wodą, zamknąć szczelnie puszki z farbą oraz oderwać taśmę zabezpieczającą kiedy farba jest jeszcze mokra.

 

Jeżeli konieczne będzie nałożenie kolejnej warstwy farby to możemy to zrobić dopiero po ok. 12 godzinach, bowiem tyle czasu potrzebne jest do całkowitego wyschnięcia ściany.

 

Stosując się do tych prostych porad, każda, nawet niedoświadczona osoba nie powinna mieć żadnych problemów z własnoręcznym pomalowaniem ścian w swoim domu.

 

Licencja: Creative Commons
5 Ocena