Wiele osób wychodzi z założenia, że pomalowanie ściany nie stanowi żadnego problemu i można wykonać to w sposób samodzielny. W rzeczywistości faktycznie, jeżeli tylko nie dysponujemy dwoma lewymi rękoma, a zarazem mamy odrobinę wolnego czasu oraz wystarczającą cierpliwość, możemy samodzielnie przystąpić do malowania ściany.

Data dodania: 2016-04-12

Wyświetleń: 2260

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Zabezpieczenie podczas malowania – folia malarska

Przed przystąpieniem jednak do malowania, czy to przy pomocy pędzla czy też wałka, powinniśmy odpowiednio zabezpieczyć niemalowaną powierzchnię, np. folia malarską. Czy każda folia malarska sprawdzi się równie dobrze? Czy są różne rodzaje takiej folii i którą z nich powinniśmy wybrać?

Już na samym początku rozważań na temat folii malarskiej trzeba zaznaczyć, że w sklepach specjalistycznych, internetowych czy nawet w popularnych marketach budowlanych znajdziemy różne rodzaje folii malarskiej. Różnią się one przede wszystkim grubością i wytrzymałością. Najtańsza folia jest oczywiście najcieńsza, jednak ze spokojem powinna wystarczyć na podstawowe zabezpieczenie powierzchni podłogi czy też mebli. Jeżeli jednak chcemy mieć pewność co do tego, że przypadkowe uszkodzenie powłoki ochronnej, tj. folii, nie skończy się plamą farby na posadzce lub meblach, warto wybrać folię grubszą, a przez to wytrzymalszą.

Wyboru folii malarskiej powinniśmy również dokonywać ze względu na to, gdzie znajduje się powierzchnia, którą chcemy pomalować – jeżeli jest to ściana zewnętrzna to konieczne jest zastosowanie grubszej folii malarskiej, która nie będzie podrywana przy każdorazowym podmuchu wiatru – będzie wytrzymalsza, grubsza, a przez to także cięższa.

Jednorazowa czy wielorazowa?
Im grubsza folia malarska tym większa szansa, że nie ulegnie ona przypadkowemu uszkodzeniu podczas wykonywania wszystkich prac malarskich i wykończeniowych. Z tego też względu przy odpowiednim traktowaniu grubsze folie malarskie można traktować jako wielorazowe. Co prawda producenci taką informację zamieszczają również na najtańszych foliach, to jednak w większości przypadków niemożliwe jest ich powtórne użycie.

Ile kosztuje folia?
Folia malarska sprzedawana jest najczęściej w kawałkach o powierzchni 20 metrów kwadratowych, tj. prostokącie 4x5 metrów. Jest to wielkość w zupełności wystarczająca do zabezpieczenia malowanego pomieszczenia, zaś dokupienie kolejnej folii nie stanowi żadnego problemu. Musimy się przy tym liczyć z wydatkiem od kilku złotych za najtańszą folię malarską, do nawet w okolicach 30,-zł za folie wzmacnianą. Przystępując do malowania warto mieć zapas folii i to z każdego rodzaju – najgorszą rzeczą jest konieczność przerwania prac ze względu na brakujące materiały, jak chociażby właśnie folię malarską konieczną do prawidłowego zabezpieczenia całego pomieszczenia.

Podsumowując, to właśnie folia malarska jest podstawową rzeczą do zabezpieczenia pomieszczeń przed brudem, pyłem, kurzem budowlanym czy chociażby właśnie kroplami farby, które mogłyby być później trudne do usunięcia lub pozostawić nawet liczne przebarwienia. Do kompletu warto dokupić również taśmę malarską, która pozwoli nam na odpowiednie przymocowanie folii do wszystkich elementów.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena