0
głosów
- +

Szkolenie BHP obowiązkowe przy umowie zlecenia?

Autor:

Aktualizacja: 08.08.2008


Kategoria: BHP i Ergonomia / BHP


Artykuł
  • 0 głosów dodatnich
  • 0 głosów ujemnych
  • 6688 razy czytane
  • 7 przedrukowany
  • 0 Polemik/Poparć <span class="normal">Odpowiadanie na artykuł</span>
  • Licencja: CC <span class="normal">Zezwala się na kopiowanie, dystrybucję, wyświetlanie i użytkowanie dzieła i wszelkich jego pochodnych pod warunkiem umieszczenia informacji o tw&oacute;rcy.</span>
Dostęp bezpłatny <span class="normal">Dostęp do treści jest bezpłatny.<br/> Inne pola eksploatacji mogą być zastrzeżone sprawdź <b>licencję</b>, żeby dowiedzieć się więcej</span>
 

Czy pracodawca zatrudniając nowego pracownika na podstawie umowy zlecenia powinien go poddać badaniom profilaktycznym oraz szkoleniu bhp?             


Aktualne przepisy nie nakładają na firmę obowiązku przeprowadzenia szkoleń bhp i profilaktycznych badań lekarskich dla zleceniobiorców. W tym przypadku pracodawca może sam podjąć decyzję o skierowaniu pracownika na badania lekarskie oraz przeszkolenie z zakresu bhp, jeżeli uważa że nowe stanowisko pracy może stanowić realne zagrożenie zdrowia.

Szkolenia bhp i badania profilaktyczne nie są wymogiem dla Pracodawcy.

Pracodawca musi jedynie zapewnić bezpieczne i higieniczne warunki pracy, o których mowa w art. 207 § 2 Kodeksu pracy, osobom fizycznym wykonującym pracę na innej podstawie niż stosunek pracy (art. 304 § 1 kp).

Jeżeli chcielibyśmy dowiedzieć się, jakimi obowiązkami z zakresu bhp jest obciążony pracodawca zatrudniający zleceniobiorców, należałoby sprawdzić to we wspomnianym art. 207 § 2 kp. Jasno z niego wynika, że pracodawca powinien chronić zdrowie i życie swoich pracowników zapewniając im bezpieczne i higieniczne warunki pracy, dzięki wykorzystaniu aktualnych osiągnięć nauki i techniki. Jedna najważniejszym jest by pracodawca potrafił:

1. zorganizować pracę w sposób zapewniający bezpieczne i higieniczne warunki pracy,


2. zapewniać przestrzeganie w zakładzie pracy przepisów oraz zasad bezpieczeństwa i higieny pracy, wydawać polecenia usunięcia uchybień w tym zakresie oraz kontrolować wykonanie tych poleceń,
3. zapewniać wykonanie nakazów, wystąpień, decyzji i zarządzeń wydawanych przez organy nadzoru nad warunkami pracy,
4. zapewniać wykonanie zaleceń społecznego inspektora pracy.

Pracodawca wysyła zleceniobiorcę na badania lekarskie.

W art. 207 § 2 Kodeksu pracy nie ma żadnego punktu, który by zmuszał pracodawcę do wysłania na badania lekarskie osoby zatrudniane na podstawie umów cywilnoprawnych.

To pracodawca powinien sam ocenić, czy realny poziom zagrożeń dla zleceniobiorców nie jest na tyle duży, że zorganizowanie pracy „w sposób zapewniający bezpieczne i higieniczne warunki pracy” będzie możliwe tylko wtedy, gdy zleceniobiorcy uzyskają odpowiedni stopień wiedzy z zakresu bhp a także będą w odpowiednim stanie zdrowia. W takim przypadku pracodawca może zdecydować się na przeprowadzenie dla zleceniobiorców szkolenia z zakresu bhp oraz skierowaniu ich na profilaktyczne badania lekarskie.

Podstawa prawna:
• art. 207 § 2, art. 229, art. 2373, art. 304 § 1 kp

Szkolenia BHP

Podobał Ci się artykuł?
0
głosów
- +

Brak polemik/poparć



Podobne artykuły:


KOMENTARZE


Używając tej strony zgadzasz się na wykorzystywanie plików Cookie.
Dowiedz się więcej.

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Z dniem 25.05.2018 wprowadziliśmy też w życie rozporządzenia dotyczące ochrony danych osobowych. Więcej informacji w naszej Polityce Prywatności i Regulaminie.

Zamknij