Każdy samochód wyposażony jest w szereg kontrolek, których zadaniem jest informowanie kierowcy o aktualnym stanie pojazdu, używanych funkcjach lub występujących problemach.

Data dodania: 2016-02-26

Wyświetleń: 3571

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Zasadniczo kontrolki możemy podzielić na: ostrzegawcze – świecące na czerwono, informacyjne – palące się na zielono oraz informacyjno – ostrzegawcze – zapalające się na pomarańczowo. Prowadzący pojazd powinien wiedzieć, co dana kontrolka oznacza i podejmować odpowiednie działania.

Kontrolki ostrzegawcze

Najważniejszym rodzajem kontrolek, na które należy zwrócić uwagę są lampki ostrzegawcze. Ich pojawienie się na desce rozdzielczej zazwyczaj oznacza spore kłopoty. Kierowca powinien wówczas, niezwłocznie zatrzymać auto i skontrolować jego stan. Najpopularniejszymi kontrolkami ostrzegawczymi, świecącymi się na czerwono są te związane z układem hamulcowym, ładowaniem akumulatora, cieśnieniem oleju, czy niezapiętymi pasami. Brak reakcji prowadzącego pojazd na świecące się czerwone kontrolki może doprowadzić do poważnego uszkodzenia auta, którego naprawa może okazać się bardzo kosztowna, a w ktyrycznych sytuacjach (np. awaria hamulców) nawet do wypadku. W przypadku zapalenie się kontrolek ostrzegawczych zaleca się natychmiastowe usunięcie problemu, a gdy jest to niemożliwe należy wezwać pomoc drogową.

Kontrolki informacyjne

Zadaniem zielonych kontrolek informacyjnych jest wysłanie do kierowcy wiadomości o włączeniu się jednej z funkcji w jakie wyposażony jest samochód. Po ich zapaleniu się nie ma przeciwwskazań do swobodnego kontynuowania jazdy. Przykładem tego rodzaju kontrolek może być lampka tempomatu, czy świateł drogowych.

Kontrolki ostrzegawczo – informacyjne

Pomarańczowe kontrolki sygnalizują wystąpienie niewielkiej usterki, np. problemu z układem sterowania, skończenie się płynu w zbiorniczku spryskiwacza,  czy przepalenie się żarówki. Kierowca może warunkowo dokończyć podróż autem, ale powinien wówczas zwracać szczególną uwagę na jego zachowanie się na drodze.

Niemal każdy samochód posiada inny zestaw kontrolek - kierowca przed rozpoczęciem jazdy powinien zapoznac się z ich znaczeniem. Dobrze jest też mieć pod ręką książkę serwisową - zdarza sie, że paląca się lub migająca kontrolka może mieć kilka znaczeń np. w skodzie fabia migająca kontrolka świec żarowych oznacza uszkodzenie włącznika światła stopu!

Licencja: Creative Commons
0 Ocena