Samochody – nowe czy stare – wymagają niekiedy naprawy. Codzienna eksploatacja sprawia, że wcześniej lub później musimy liczyć się z tym, że będziemy musieli zmierzyć się z tym problemem. Nie jest to łatwe zadanie, zwłaszcza wówczas, kiedy oferta serwisów samochodowych jest bardzo szeroka.

Data dodania: 2016-03-25

Wyświetleń: 1191

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

W takich wypadkach najczęściej liczymy na znajomych, którzy wskażą nam z tzw. „polecenia” sprawdzonego mechanika. Czasami poszukujemy w Internecie najlepszych fachowców. Natomiast, kiedy nie będziemy mieli czasu na szukanie fachowca, podjedziemy do najbliższego warsztatu w okolicy. Dlatego zanim nasz samochód się zepsuje, warto zawczasu wiedzieć, gdzie można go usprawnić.

Istnieją trzy kategorie miejsc, gdzie zatroszczą się o nasze auto.

Najpopularniejszym z nich są tzw. niezależne warsztaty samochodowe.  Są to najczęściej niewielkie firmy świadczące różnego rodzaju usługi: od wymiany oleju po naprawę silnika. Nierzadko specjalizują się one w naprawie konkretnego modelu i marki samochodu lub  działają tylko w wyznaczonym zakresie np. blacharsko- lakierniczym albo naprawiają tylko układy elektryczne auta. Uważane są za najtańsze – dlatego przy ich wyborze musimy uważać, aby cena nie odzwierciedlała jakości usług.

Kolejnym rodzajem są tzw. warsztaty sieciowe, które  działają według ściśle określonych reguł i zasad dla określonej marki warsztatowej, jak np. Q-Service, Motointegrator Partner. Aby przynależeć do  takiej sieci, warsztat musi spełnić wskazane, często wysokie wymagania marki, która będzie go firmować. Dlatego też  musi on wykazać się odpowiednim wyposażeniem, ilością zatrudnionego personelu i jego kwalifikacjami. Do takich warsztatów należą naprawdę tylko wybrane zakłady naprawcze , gdyż firmując konkretny warsztat samochodowy swoją marką , koncern musi mieć pewność, co do jakości wykonywanych usług. W zamian za przynależność do sieci, serwisy samochodowe otrzymują rabaty na części danego producenta i szkolenia dla pracowników, a kierowca ma gwarancję jakości usług i to w dobrej cenie.

Ostania droga, jaką możemy wybrać to autoryzowane stacje obsługi (ASO). To są głównie wszystkie serwisy działające przy salonach samochodowych. Korzystamy z ich usług najczęściej wtedy, gdy kupimy nowe auto, gdyż chcemy zachować gwarancję. I choć obowiązuje unijne rozporządzenie GVO, które pozwala naprawić  auto poza serwisem ASO bez utraty gwarancji, to jednak w kwestiach spornych bywa różnie, a najczęściej traci na tym właściciel pojazdu. Niestety ASO są najdroższe, mechanicy samochodowi pracujący w tego typu serwisach nieustannie uczestniczą w szkoleniach danej marki samochodu. Poza tym pracują na narzędziach dedykowanych konkretnym modelom auta, co niewątpliwie podwyższa jakość przeprowadzonych napraw, ale i cenę.

Jednak, koniec końców wybór zawsze pozostaje w gestii właściciela pojazdu.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena