Moda na aktywny wypoczynek rośnie z roku na rok, Polacy coraz częściej wybierają piesze wędrówki, pływanie, bieganie, czy jazdę na rowerze i starają się w taki sposób spędzać również urlop.

Data dodania: 2015-12-04

Wyświetleń: 790

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

O ile w przypadku biegania, pływania i wędrówek nie ma problemu z transportem akcesoriów, o tyle zabranie na wakacje roweru może stanowić nie lada problem. Jak zatem zgodnie z prawem przewozić rowery?

Pierwszy – najprostszy sposób, to złożenie tylnych siedzeń i przewiezienie rowerów we wnętrzu pojazdu. Niestety jest to możliwe jedynie w większych samochodach i przy założeniu, że podróżuje z nami tylko jeden pasażer.  Kolejnym rozwiązaniem jest montaż bagażnika dachowego, dzięki niemu nie musimy już ograniczać liczby podróżujących, jednak musimy wziąć pod uwagę kilka innych kwestii. Po pierwsze konieczność podniesienia rowerów na wysokość dachu samochodu, co może nas niezwykle obciążać i raczej z tym zadaniem nie poradzą sobie Panie. Druga sprawa to opory powietrza jakie zachodzą w trakcie jazdy oraz podniesiony środek ciężkości, które przekładają się na wzrost spalania paliwa i co za tym idzie na koszty podróży.

Bagażnik hakowy

Jest i trzeci sposób przewiezienia rowerów – bagażnik hakowy. Z punktu widzenia kierowcy najlepsze rozwiązanie, wszak do dyspozycji pasażerów pozostaje cała przestrzeń pojazdu, a przy montażu na nim rowerów, trzeba je podnieść na wysokość zaledwie kilkudziesięciu centymetrów, występuje jednak małe „ale”.

Rowery zamontowane na haku zasłaniają światła samochodu oraz tablicę rejestracyjną, za co grozi grzywna od 100 do 200 zł.  Przy wyborze bagażnika hakowego należy zatem zwrócić uwagę, czy ma on powtórzone światła, które należy zintegrować z pojazdem oraz czy posiada miejsce na dodatkową tablicę rejestracyjną. Odnośnie trzeciej tablicy, od połowy 2015 roku można się ubiegać o jej wydanie, kierowcy nie muszą już samodzielnie przygotowywać tablic (co i tak najczęściej kończyło się mandatem w wysokości od 20 do 500 zł). Wystarczy udać się do urzędu rejestrującego pojazdy i złożyć stosowny wniosek. Koszt wydania tablicy do oznaczania bagażnika wynosi 52,50 zł. Ten stosunkowo niewielki wydatek sprawi, że odtąd będziemy mogli spokojnie podróżować z rowerami, bez obawy otrzymania mandatu.                                               

Licencja: Creative Commons