Zdecydowana większość kierowców, poruszających się po polskich drogach nagminnie narusza przepisy kodeksu drogowego w zakresie dopuszczalnych prędkości.

Data dodania: 2016-02-26

Wyświetleń: 1138

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Niedostosowanie prędkości do warunków ruchu jest jedną z najczęstszych przyczyn wypadków i kolizji drogowych, w 2014 roku było ich 7489 i stanowiły ponad 26% ogólnej liczby wszystkich wypadków. Zginęło w nich 855 osób, a 10 205 zostało rannych, koszty leczenia, trwającego najczęściej kilka miesięcy, opiewają na kilkadziesiat milionów złotych.

Musimy zdać sobie sprawę, że jazda ze znaczną prędkością może doprowadzić do tragicznych w skutkach wypadków. Na szczególne potępienie zasługują kierowcy poruszający się zdecydowanie za szybko w centrach miast, na osiedlach, czy w strefach zamieszkania. O ile pełnoletni piesi zdają sobie sprawę z istniejących zagrożeń i na ile to możliwe są ostrożni, o tyle małe dzieci w ferworze zabawy zapominają o otaczającej je rzeczywistości i w każdej chwili mogą wpaść pod koła rozpędzonego auta.

Niestety, podobnie jak w przypadku jazdy po spożyciu alkoholu, tak i w przypadku zbyt szybkiej jazdy istnieje społeczne przyzwolenie. Pasażerowie nie zwracają uwagi kierowcy na zagrożenie jakie stwarza dla siebie oraz innych użytkowników dróg, co więcej takie dokonania są przez nich nagrywane i publikowane w popularnych serwisach społecznościowych, gdzie cieszą się sporym zainteresowaniem i uznaniem. Jak wykazują badania ponad połowa Polaków akceptuje jazdę z  prędkością o 10 km/h większą niż wynika to z ograniczeń, a 17-27% badanych nie widzi nic złego w przekraczaniu prędkości o 20 km/h.

Policjanci poprzez liczne kontrole drogowe starają się ostudzić zapały kierowców poruszających się nowoczesnymi, nierzadko sportowymi samochodami, ze znaczną prędkością. Zgodnie z obowiązującym prawem kierowcy, który w obszarze zabudowanym przekroczy dozwoloną prędkość o minimum 50 km/godz., grozi utarta prawa jazdy na trzy miesiące. Przez pierwszy miesiąc działania nowego prawa, uprawnienia do prowadzenia pojazdów straciło aż 3457 osób!

W mediach regularnie prowadzone są kampanie społeczne mające na celu uświadomienie kierowcom jakie ryzyko niesie zbyt szybka jazda, zarówno samochodem, jak i motocyklem. Przykładem może być kampania "10 mniej ratuje życie.Zwolnij" - która przedstawia skutki przekraczania prędkości o 10 km/h.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena