Chyba mało kto zdaje sobie sprawę jak powszechnie stosowanym materiałem jest stal nierdzewna. Można z niej zrobić bardzo wiele przedmiotów, które wykorzystywane są w każdej dziedzinie naszego życia. Począwszy od kuchni i łazienki, przez nasz dom i samochód.

Data dodania: 2016-02-21

Wyświetleń: 1171

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Bez stali nierdzewnej ciężko wyobrazić sobie rozwój przemysłu i współczesnego świata, gdyż został on dosłownie zdominowany przez stal nierdzewną. Chcecie wiedzieć dlaczego ten rodzaj stali jest tak powszechnie stosowany?

Dlaczego stal nierdzewna?

Stal nierdzewna jest rodzajem stali o znacznie obniżonej zawartości węgla, a także dodatku chromu. O dużej odporności na korozję decyduje właśnie domieszka chromu, który wchodzi w reakcję z tlenem, dzięki czemu na powierzchni stali powstaje mikroskopijna warstwa tlenku chromu chroniąca metal przed korozją. Powłoka ta jest bezpieczna dla człowieka, a co najważniejsze przy drobnych uszkodzeniach regeneruje się, dzięki czemu stal nie koroduje. Możliwe jest również wzmocnienie (uszlachetnienie) stali dodając do niej inne metale.

Gdzie stal nierdzewna znajduje zastosowanie?

Spectrum zastosowania stali nierdzewnej jest niezwykle szerokie i w zasadzie w każdej dziedzinie naszego życia z nią się spotykamy. Z tego tworzywa wykonane są garnki, sztućce, noże, zlewy – lwia część artykułów kuchenny. W przypadku łazienki to są to baterie, krany, wieszaki, różne elementy armatury sanitarnej. Idźmy dalej – meble – zawiasy, uchwyty, śrubki, podkładki. Wymieniać można by było naprawdę wiele przykładów.

Jakie elementy można wykonać ze stali nierdzewnej?

Skoro już wiemy jak powszechne jest zastosowanie stali nierdzewnej, to można pokusić się o próbę wytłumaczenia na kilku przykładach jej zastosowania.
Zjeżdżalnie. Jeśli nasze dzieci lub my sami na czymś zjeżdżaliśmy, to albo była to zjeżdżalnia plastikowa lub ze stali nierdzewnej. Zdecydowanie bardziej długowieczne i odporne na warunki atmosferyczne są zjeżdżalnie stalowe.
Noże, tarki, garnki i inne przedmioty kuchenne. Dodanie chromu do stali totalnie zrewolucjonizowało jej wykorzystanie. Noże można ostrzyć wielokrotnie, a te wciąż będą ostre i nie będzie się na nich osadzać rdza. Podobnie garnki, zupę można przesolić, przypalić lub przegotować, a nasz garnek z tego powodu wcale się nie obrazi.

Ostatnio niezwykle popularne, z racji zmieniających się trendów w architekturze stały się balustrady i poręcze ze stali nierdzewnej. Dlatego wszystkie jej elementy – rozety, tralki, mocowania i podstawy wykonywane są ze stali nierdzewnej.

Jak widać rozwijający się przemysł znajduje coraz to nowsze sposoby zastosowania stali nierdzewnej. Pytanie jakie jeszcze elementy ta się z niej zrobić?

Licencja: Creative Commons
0 Ocena