Wielu miłośników elektroniki nie zawsze posiada podstawowe wiadomości na temat bezpieczników. Duża część z nich jest zbyt zapatrzona w najnowsze osiągnięcia techniczne i całkowicie lekceważy tradycyjne rozwiązania dotyczące bezpieczeństwa. Natomiast każdy, kto choć trochę interesuje się budową sprzętu powinien posiadać przynajmniej podstawowe informacje. 

Data dodania: 2016-01-11

Wyświetleń: 3613

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Bezpieczniki - rodzaje, różnice i zastosowanie

Ogólnie można powiedzieć, że bezpiecznik to element chroniący obwód elektryczny lub urządzenie przed uszkodzeniem spowodowanym nadmiernym wzrostem natężania prądu w przypadku przeciążenia sieci czy zwarcia. Nie jest to do końca prawdziwe twierdzenie jeżeli chodzi o bezpieczniki sieciowe, one mają zupełnie inne zadanie. Instaluje się je w urządzeniach elektronicznych po to, aby nie dopuściły do dalszych uszkodzeń delikatnego sprzętu oraz do powstania pożaru czy wybuchu.

Bezpieczniki chronią sprzęt przed większymi uszkodzeniami

Najczęściej można spotkać kilka rodzajów bezpieczników: polimerowe, termiczne, kubkowe, szklane, SMD, w tym bezpieczniki samochodowe oraz wyłączniki nadprądowe. Wszystkie rodzaje bezpieczników znajdziesz na stronie internetowej hurtowni Micros. W wielu urządzeniach elektronicznych (szczególnie pochodzących ze Stanów) w powszechnym użyciu są właśnie szklane bezpieczniki rurkowe, zwane również Wkładką Topikową Aparatową, w skrócie WTA. Posiadają one topik, czyli cienki kawałek drucika, który przy zbyt wysokim natężeniu prądu topi się, przerywając obwód.

W sprzedaży można spotkać szklane bezpieczniki rurkowe o oznaczeniach: WTA, WTA−T oraz WTA−G. Najczęściej wykorzystywane są WTA oraz WTA−T, a znacznie rzadziej używa się wkładek WTA−G. Wynika to z czasu ich działania, WTA (oznaczane w katalogach również literką F) to wkładki szybkie, natomiast WTA – T to wkładki zwłoczne. Natomiast bezpieczniki WTA-G to wkładki szybkie o dużej zdolności wyłączania. Laikowi te oznaczenia niewiele mówią, dlatego powinien się on zapoznać z parametrami bezpieczników. Producent podaje na nich prąd znamionowy, czyli maksymalne natężenie prądu, po przekroczeniu którego zadziała bezpiecznik.

Warto zapoznać się z oznaczeniami producenta

Zwykle po przekroczeniu tej wartości, powstanie tak wysoka temperatura, która stopi drucik topikowy. Jednak nie należy się spodziewać, że nastąpi to od razu, zwykle producent nie podaje konkretnego czasu, a przedział wartości. W przypadku bezpiecznika WTA, powinien on zadziałać w momencie gdy natężenie prądu przekroczy 110%. Jednak wielu producentów zastrzega sobie, że dopiero przy prądzie równym 210% znamionowego zadziałają one w czasie nie dłuższym niż 1800 sekund. Natomiast w przypadku wkładki zwłocznej, zwykle stopienie drucika następuje w ciągu 2 minut. Jeżeli zaś wartość prądu przekroczy 275% to topią się one dużo wolniej. Wynika to przede wszystkim z ich przeznaczenia, ponieważ są one montowane właśnie w obwodach gdzie mogą wystąpić chwilowe duże przeciążenia.

Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów bezpieczników posiadających różne prądy nominalne oraz odporne na różnego typu przeciążenia. Należy zatem odpowiednio dobrać je do obwodu sprzętu elektronicznego. Najlepiej sprawdzają się bezpieczniki typu WTA – T, gdyż są odporne na krótkie duże przeciążenia, a działają szybciej od pozostałych przy dłuższych przeciążeniach.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena