Sukienki wieczorowe są, obok sukni balowych, najbardziej prestiżowymi i najbardziej wystawnymi sukniami, jakie można mieć w swojej garderobie. Prawdziwa sukienka wieczorowa nie ma wiele wspólnego z dzisiejszą modą wieczorową podpadającą raczej pod clubwear.

Data dodania: 2015-12-28

Wyświetleń: 1687

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Sukienki wieczorowe – historia prawdziwa

Suknie wieczorowe mogą mieć różną długość – tak przynajmniej mówią o niej znawcy, choć dla niewprawnego oka długość „do ziemi” od „balerinas” nie jest szczególnie inna. Spódnica takiej sukni jest najczęściej rozbudowana, choć może być również rozcięta z dowolnej strony, może być obszyta, może mieć koronkowe wstawki, ale cechą szczególną jest fakt, że suknie wieczorowe często – choć nie zawsze – szyje się z drogich materiałów: atłasu, tafty, jedwabiu itd.

Kroje sukien wieczorowych mogą być różne. Najbardziej spektakularne fasonu syreny są zwykle chętnie wykorzystywane w kampaniach marketingowych, ale poza nimi suknia wieczorowa może mieć fasom bombki, A, a nawet ołówka – dobiera się je w zależności od figury i zakłada przede wszystkim na wystawne przyjęcia odbywające się wieczorami. Jest to podyktowane po części tradycją, a po części savoir-vivre dobrego ubioru, który przewiduje inną odzież na jaśniejszą i ciemniejszą część dnia.

W sukniach wieczorowych dopuszcza się obecność głębokiego dekoltu, natomiast już co do odsłoniętych pleców wśród ekspertów nie ma jednomyślności. Większość projektantów stoi na stanowisku, że mogą być odsłonięte przynajmniej częściowo, ale nie brakuje również projektów sukien wieczorowych z zabudowanymi plecami.

Suknie wieczorowe w postaci takiej, jakiej znamy je dziś, pojawiły się pierwszy raz dopiero w XIX wieku. Moda wówczas była nie mniej dynamiczna niż teraz, więc rękawy, dekolty, falbanki i gorsety pojawiały się i znikały, aby dziś – razem lub oddzielnie – przewijać się we wszystkich kolekcjach.

Nowoczesna suknia wieczorowa ma jednak jedną cechę, której brakowało dawnym elementom eleganckiej garderoby – jest wygodna, a zawdzięcza to przede wszystkim odejściu od sztywnych reguł projektowania i dopuszczeniu wykorzystania innych, z jednej strony bardziej ekonomicznych, a z drugiej również bardziej wygodnych materiałów, takich jak bawełna z dodatkiem włókien syntetycznych, co pozwala zapewnić większy komfort i jednocześnie znakomicie podkreślić figurę zgodnie z fasonem będącym inspiracją przy projektowaniu danego modelu sukni.

Dawniej nie do pomyślenia było, aby suknie wieczorowe były do siebie choćby podobne – musiały się wyróżniać. Dziś oczywiście są produkowane seryjnie, choć zwykle w niezbyt dużych ilościach, jednak to, co jest najważniejsze bardzo duża ilość różnych modeli i krojów, dzięki czemu można wybrać suknię idealną nie tylko do figury, ale także do okazji i zasobności portfela, co przecież nie jest bez znaczenia, podobnie jak fakt, że zakup gotowej jest łatwiejszy niż wielokrotne przymierzanie i poprawianie sukni wieczorowej szytej na miarę.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena