Początek nowego roku podatkowego to okres, często bolesnych, rozliczeń z fiskusem ale też zarazem idealny moment, by zastanowić się nad optymalizacją naszych przyszłych zobowiązań podatkowych. Stąd wielu przedsiębiorców poszukuje usług doradców podatkowych. 

Data dodania: 2016-01-15

Wyświetleń: 769

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Zgoda – nie żyjemy w kraju, w którym podatki są ultra wysokie, ale jakie by nie były, każdy zawsze chce płacić ich mniej. Jednak nie każdy sposób optymalizacji podatkowej jest legalny, dlatego potrzeba doradcy podatkowego który podpowie, co można zrobić, aby płacić mniej podatków. I nie chodzi tutaj tylko o to, aby mniej wpłacić do kasy US, bo w większości przypadków pieniądze te i tak zostaną wydane – gra idzie więc o to, aby wydać je z korzyścią dla przedsiębiorstwa, a nie po prostu oddać fiskusowi.

Ze znalezieniem dobrego doradcy podatkowego w Warszawie nie będzie pewnie większego problemu, gorzej w mniejszych miejscowościach. Grupa doradców podatkowych nie jest bowiem szczególnie liczna, ponieważ wymagania dla tego zawodu są bardzo wysokie. Tylko najlepsi mogą zostać doradcami podatkowymi, a oczywiście i w tej grupie znajdują się ci częściej i rzadziej polecani. Zainteresowanie ich usługami rośnie. Jest to spowodowane przede wszystkim świadomością, że pieniądze, które trafiają do kasy US, są dla przedsiębiorstwa bezpowrotnie stracone (poza nielicznymi przypadkami zwrotu VAT). Trzeba więc zrobić wszystko, żeby wykorzystać je do maksimum, a więc zamienić podatki na koszty, ponieważ tylko koszty są inwestycją, jaka ma szansę w przyszłości obrócić się na korzyść firmy.

Doradcy podatkowi coraz częściej doradzają nie tylko dużym firmom, dla których optymalizacja podatkowa jest korzystna ze względu na fakt samego już obniżenia podatków, a często zyski z inwestowania tych środków są relatywnie niewielkie, ale także dla małych i średnich firm. W tym przypadku motywacja najczęściej jest inna – podatki zabierają sporą część środków, które, gdyby można je było przeznaczyć na inwestycje, mogłyby przyspieszyć rozwój przedsiębiorstwa. I tutaj właśnie pojawia się zadanie dla doradcy podatkowego – ten ma podpowiedzieć, jakie inwestycje będą dopuszczalne, a na jakie prawo nie zezwala. Optymalizacja podatkowa to bowiem nie tylko ucieczka do raju podatkowego (co zresztą najczęściej jest co najmniej naginaniem przepisów), ale przede wszystkim racjonalizacja cash flow w ramach już istniejącej struktury firmy. Wyeliminowanie strat, lepszy dobór metody opodatkowania czy interwałów płatności dla wielu firm już przyniosą wymierne korzyści, a to tylko najprostsze metody.

Doradcy podatkowi jednak znają także bardziej zaawansowane metody optymalizacji podatkowej – te jednak dostosowuje się do potrzeb i możliwości konkretnej firmy, dlatego tym bardziej nie dziwi, że zainteresowanie ich usługami rośnie – każdy chce znać rozwiązanie najlepsze dla swojej firmy. Internet i poradniki, nawet te lepsze, nie zastąpią wiedzy praktycznej i umiejętności, którymi dysponuje wykwalifikowany doradca podatkowy.

Licencja: Creative Commons