Karoseria to jeden z najważniejszych elementów pojazdu, chociaż niewiele osób przywiązuje do niego więcej uwagi, aniżeli na przykład do podzespołów umożliwiających pracę silnika. W tym artykule wskażę najważniejsze kroki w czynnościach pielęgnujących karoserię auta.

Data dodania: 2015-11-18

Wyświetleń: 1208

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Copyright - zastrzeżona

W jaki sposób zadbać o karoserię pojazdu?

Każdego dnia nadwozie naszego samochodu jest narażone na różnego rodzaju uszkodzenia. Poza tymi mechanicznymi jak kurz, kamienie, grad, woda czy drobinki asfaltu, niszczące działanie mają również promienie słońca. Oczywiście podstawową funkcją, którą spełnia karoseria samochodu jest ochrona i bezpieczeństwo w czasie jazdy, jednak miło jest popatrzeć na błyszczący lakier. Wbrew pozorom nie tylko karoseria nowego samochodu może pięknie wyglądać.

Czystość jest bardzo ważna

Jednym z najczęstszych mitów krążących wśród kierowców jest przekonanie – zgodnie z którym – im częściej myjemy samochód, tym gorzej dla jego karoserii. Trudno się zgodzić z takim poglądem, bo nie usuwane drobinki kurzu oraz różnego rodzaju ciała obce oblepiające karoserię pojazdu, mogą wniknąć w powłokę lakieru. Szczególnie negatywny wpływ ma to w zimie, ale nie tylko.

Istnieje kilka rożnych sposobów mycia karoserii. Najpopularniejszy z nich – klasyczna szczotkowa myjnia automatyczna – jest wygodny, ponieważ wszystko zrobi za nas automat, ale jednocześnie stanowi największe zagrożenie dla lakieru. Częste korzystanie z myjni tego typu może doprowadzić do powstawania mikrouszkodzeń powłoki lakierniczej samochodu. Drugą opcją jest ręczne mycie pojazdu, zdecydowanie bardziej bezpieczne dla karoserii, jednak nie każdy ma czas i warunki mycia samochodu w ten sposób. Trzecia, najczęściej polecana przez specjalistów opcja to myjnia bezdotykowa. Ta metoda obejmuje stosowanie tylko i wyłącznie wody oraz środków czyszczących, nie ma więc ryzyka zarysowania lakieru poprzez szczotkowanie czy używanie gąbki. Dokładnie umyta karoseria samochodu pozwala na ujawnienie ewentualnych ognisk korozji oraz innego rodzaju ubytków. Należy je usunąć, aby zapobiec dalszej degradacji powłoki lakierniczej. Niektóre czynności możemy wykonać sami, ale jeśli ubytki są duże, to należy udać się do specjalisty.

Bieżące usuwanie zanieczyszczeń

Latem, nawet po krótkiej miejskiej jeździe, karoseria samochodu często jest „udekorowana” owadami czy innymi zanieczyszczeniami. Zwykle są to punktowe zabrudzenia na masce samochodu i przednim zderzaku, ale ze względu na zawarte w nich azotany i fosforany są niebezpieczne dla karoserii, ponieważ mogą wżerać się w powłokę lakierniczą. W takiej sytuacji, jeśli nie ma konieczności mycia całego samochodu, możemy skorzystać ze specjalnych preparatów. Dostępne są środki służące do usuwania śladów owadów, ptasich odchodów, żywicy, asfaltu czy smoły.

Samodzielna regeneracja lakieru

Karoseria samochodu po myciu i czyszczeniu od czasu do czasu wymaga regeneracji. Powłokę lakierniczą należy oczyścić za pomocą tzw. cleanera. Jest to preparat, który likwiduje zmatowiałą część lakieru, a jednocześnie przygotuje karoserię do woskowania. Cleaner nakładamy intensywnie wcierając go kolistymi ruchami. Nadmiar usuwamy szmatą.

Wosk czyni cuda

Tak przygotowana karoseria nadaje się już do woskowania. Dlaczego warto stosować wosk? Dzięki niemu karoseria samochodu zyskuje dodatkową ochronę przed szkodliwym działaniem czynników atmosferycznych takich jak deszcz czy promienie słoneczne. Ponadto jest bardziej odporna na obicia, otarcia i zarysowanie. Powłoka lakiernicza staje się śliska i błyszcząca, a sam kolor głębszy. Najlepsze efekty można osiągnąć poprzez ręczne wcieranie wosku w poszczególne elementy karoserii, jest to jednak bardzo czasochłonne i może zająć nawet dwie godziny. Woskowanie jest również dostępne jako jedna z opcji mycia w myjni bezdotykowej. Nie tylko karoseria dobrze reaguje na woskowanie. Jeśli zastosujemy wosk również do felg to będą one mniej podatne na zabrudzenia i utlenianie.

Folia w walce z uszkodzeniami

Jeśli nasz samochód jest nowy lub powłoka lakiernicza była dobrze konserwowana i nie posiada wielu ubytków, to mamy do dyspozycji jeszcze jedno rozwiązanie, dzięki któremu karoseria samochodu będzie lepiej chroniona. Mowa o specjalnych, przeźroczystych foliach. Nałożenie folii można zlecić w specjalistycznym warsztacie samochodowym. Bezbarwna poliuretanowa folia sprawia, że karoseria samochodu jest chroniona przed zarysowaniami i mikrouszkodzeniami, które mogą powstać w wyniku uderzeń żwiru czy kamieni oraz szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych. Karoseria samochodu zabezpieczona folią nadal może być myta w każdym rodzaju myjni. Do dyspozycji są również specjalne preparaty do czyszczenia i konserwacji folii. Zachowuje ona swoje właściwości, w zależności od rodzaju i grubości, nawet do dziesięciu lat od aplikacji.

Zabezpieczenie i odmiana samochodu

Poza przeźroczystą folią dostępne są również specjalne, wytrzymałe folie w wielu wzorach i kolorach oraz takie, które mogą być zadrukowywane w dowolny sposób. Karoseria samochodu dzięki takiemu rozwiązaniu może być więc nie tylko doskonale chroniona, ale również zyskać zupełnie nowy wygląd. Możemy całkowicie zmienić kolor pojazdu, jednocześnie zabezpieczając oryginalną powłokę lakierniczą. Co ważne, taka folia może być usunięta bez szkody dla lakieru.

Licencja: Copyright - zastrzeżona
0 Ocena