Monsieur Jacquard – firany żakardowe
Jednym z bardziej znanych i spotykanych w większość mieszkań materiałów jest żakard. Nazwa pochodzi od nazwiska twórcy mechanizmu, pozwalającego na wykonywanie tkanin o bardzo delikatnym a jednocześnie dość zwartym splocie – zależnie od techniki można uzyskać materiał raczej gładki lub bardzo bogato zdobiony wzorami.
Firany żakardowe idealnie pasują do wnętrz nawiązujących do klasycystycznych wnętrz i aranżacji. Obecnie są wykonywane zazwyczaj z nici poliestrowych, czasem z domieszką bawełny, która zapewnia miękkość tkaninie. Mogą mieć formę bardzo gęstej siateczki, hojnie zdobionej fantazyjnymi motywami, najczęściej roślinnymi, choć nie tylko. Mają wysoką przepuszczalność światła, więc nawet mimo gęstego splotu nie zaciemniają pomieszczeń. Są niestety dość podatne na kurz, ale łatwo się piorą i – co ważne – nie wymagają prasowania!
Delikatna i połyskująca organza
Popularnym materiałem jest również organza – inaczej organtyna – prezentuje się bardzo elegancko i szykownie. Ma wysoką przepuszczalność, ale ponieważ nie jest upleciona z widocznej siateczki nitek, nie zasłania widoku z zewnątrz, co może być dokuczliwe w mieszkaniach położonych nisko albo blisko sąsiadujących blokach. Kreszowana staje się mniej przezroczysta, wtedy również nie wymaga prasowania, jak gładka organza.
Gładka organtyna wygląda pięknie, gdy jest haftowana w delikatne wzory – jeśli są kolorowe, warto dobrać je do panującej w pomieszczeniu kolorystyki. Jednak trzeba liczyć się z tym, że jeśli zmienimy wystrój wnętrza, firanka przestanie pasować. Dlatego dobrym wyjściem są wzory białe albo w odcieniach, które będą pasować do każdej aranżacji – delikatne beże, pastele itp.
Inne materiały
Podobnie do organzy wygląda i zachowuje się woal i tiul. Są lekkie i zwiewne, bardzo szykowne. Prezentują się niezwykle elegancko. Dłużej zachowują świeżość, niż podatne na kurz firany żakardowe, jednak są trudniejsze w utrzymaniu – wymagają prasowania, delikatnego prania a czasem brzydko się zaciągają i tracą swój urok.
Tafta natomiast jest sztywna i błyszcząca – nie do każdej aranżacji się sprawdzi. Nadaje się raczej na zasłony lub dodatki do firan, niż na same firany.