Znasz swój własny styl urządzania wnętrz? Z całą pewnością już go posiadasz, tylko musisz sobie to uzmysłowić i zobrazować. Istnieje prosty sposób, aby go odkryć.

Data dodania: 2015-10-30

Wyświetleń: 1147

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Jedyne czego potrzebujesz to odrobina wolnego czasu i chęci. Czas zostanie poświęcony na odkrywaniu wskazówek, które znajdują się wokół Ciebie. W całym domu. I nie ograniczają się one tylko do mebli.

Stopień trudności: Średni

Wymagany czas: 2-3 godziny.

Czego potrzebujesz: papier, ołówek, ulubione czasopisma, otwarty umysł.

Do dzieła.

1. Spójrz na meble, które już posiadasz. Czy są wśród nich rzeczy, z którymi za nic w świecie nie chcesz się rozstać, a swoją młodość mają już za sobą i widać po nich upływ czasu? Pomyśl, co sprawia, że nie jesteś w stanie się ich pozbyć i dlaczego je kupiłeś. Zanotuj swoje przemyślenia, trzymaj się pierwszych skojarzeń, staraj się ich nie poprawiać i nie zmieniać.

2. Czas na spacer. Rozejrzyj się po całym domu, mieszkaniu i zanotuj, jakie rzeczy wiszą na ścianach. Stare zdjęcia rodzinne? Abstrakcyjne obrazy? Kolory i faktura tego, co wisi na naszych ścianach, mówi naprawdę wiele o tym, co bardzo lubisz. Pamiętaj, aby wszystko notować, również wszelkie skojarzenia.

3. Kiedy już spacerujesz po swoich pomieszczeniach, przyjrzyj się najnowszym zakupom. Czy to, co kupiłeś w ostatnim czasie, wygląda podobnie do tego, co już masz i idealnie się komponuje, czy może zauważyłeś jakieś odstępstwa? Rzeczy, które ostatnio kupiłeś i przypadły Ci do gustu, a radykalnie różni się od tego, co już posiadasz, to pierwszy sygnał do zmiany stylu i większego remontu. Nawet jeden niepasujący element może na to wskazywać, choć często możesz tego nie zauważać. Przyjrzyj się dokładniej tym rzeczom. Zanotuj, co w nich lubisz najbardziej ?

4. Czy w trakcie spaceru po domu, zauważyłeś, że w jednym z pokoi spędziłeś więcej czasu ? Czy towarzyszy Ci odczucie, że lubisz tam przebywać bardziej niż w innych pokojach? Prawdopodobnie jest to związane z tym, jak jest urządzony i dlatego czujesz się w nim tak swobodnie. Teraz spójrz na elementy, które składają się na jego wystrój i zanotuj, co chciałbyś wykorzystać również w innych pomieszczeniach.

5. Kolejną ważnym pytaniem jest to, czy zauważyliśmy częste powtarzanie się tych samych kolorów, kształtów, tekstur? Jak wiele z tych obiektów są ze sobą powiązane? Często zdarza się, że kupujemy rzeczy, wydawać by się mogło ze sobą nie powiązane, mają jakąś wspólną cechę i na nich się skupmy. To może być kolor lub kształt albo coś bardziej subtelnego jak tekstura, lub nastrój, które te przedmioty wywołują.

6. Zanotuj teraz sklepy, nie tylko meblowe, w których uwielbiasz robić zakupy. Również sklepy internetowe, które często przeglądasz w poszukiwaniu interesujących Cię rzeczy. Twoje ulubione sklepy mówią wiele o osobistym poczuciu stylu. Właśnie na ich bazie rośnie Twoje poczucie stylu. Zaglądasz do nich, bo podobają Ci się oferowane przez nie rzeczy. W ten sposób wyrabiasz sobie własny styl.

7. Zastanów się teraz, co lubisz robić, kiedy jesteś w podróży. Jakie rzeczy zwykle przywozisz jako pamiątkę? Gdybyś miał możliwość udania się w dowolne miejsce na ziemi, to której miejsce byś wybrał? Może wydawać się to nieco abstrakcyjne, ale ta wiedza może pomóc w urządzeniu wnętrza.

8. Następną rzeczą, jest przekartkowanie naszych ulubionych czasopism. Nie traćmy na to dużo czas. Skupmy się na tych zdjęciach, które najbardziej przykuwają naszą uwagę. Określmy co najbardziej nam się w nich podoba. Zbyt długi namysł może źle wpłynąć na słuszność wyboru.

9. W tym momencie jesteś gotów, aby zakończyć i podsumować nasze wysiłki. Prześledź dokładnie nasze notatki i zdjęcia, które przykuły Twoją uwagę. Warto zrobić kilkukrotnie. I w tym momencie nadszedł czas na podsumowanie.

Sprawdźmy teraz, do czego pasują nasze notatki i spostrzeżenia.

1. Styl klasyczny. Lubisz naturalne surowce takie jak drewno, wiklina czy skóra. Meble powinny być duże o prostym, ale eleganckim wzornictwie. Kolorystyka wnętrza powinna być spokojna i stonowana. Najlepiej czujesz się jednej tonacji barw, takiej jak beż czy brąz. Zwracasz też uwagę na każdy szczegół, nawet ten najmniejszy. Lubisz mieć w mieszkaniu dużo kwiatów i wiele wyrafinowanych ozdób.

2. Styl retro będzie idealny, jeżeli lubisz obecność żywych barw (jasna pomarańcza, musztardowy, róż, blada zieleń, indygo) i kontrastów na przykład bieli i czerni. W takim wnętrzu nie może zabraknąć szklanych, kolorowych wazonów, wzorzystych serwet, narzut i pościeli. Ręcznie malowana porcelana to również istotny element dekoracji. Posiadasz również pamiątki przypominające minione lata. Oczywiście z antykami, które masz w swoim domu, nie zamierzasz się rozstawać. Czekasz, aby móc je wykorzystać.

3. Styl nowoczesny oznacza, że uwielbiasz prostotę, minimalizm i dużo wolnej przestrzeni. Funkcjonalność jest tym, czego oczekujesz, a Twoje pomieszczenia mają zróżnicowana kolorystykę. Dominują meble o prostych, geometrycznych kształtach oraz zaskakujące projekty. Nie lubisz zdobień, a najważniejszy dla Ciebie jest materiał wykonania. Nowoczesny styl oznacza również, że chcesz wykorzystać rzeczy ze stali, szkła, kamienia, myślisz również o egzotycznych rodzajach drewna. Na ścianach i podłodze najchętniej widziałbyś beton oraz cegły. Surowość nowoczesnych wnętrz ocieplają kolory oraz dodatki, jednak nie należy z nimi przesadzać. Chcesz wykorzystać czarno-białe fotografie? Śmiało. Sprawdzą się również wszelkiego rodzaju gadżety.

4. Styl skandynawski. To przede wszystkim jasne pomieszczenia, w których dominuje kolor biały Charakteryzuje je funkcjonalność, wygoda i estetyka. Ściany są matowe i gładkie. Dopuszczalna jest domieszka szarości, bądź écru. Naturalne, bielone drewno to dla Ciebie idealny materiał na podłogę. Nie lubisz ozdobnych firan, czy zasłon i chcesz wpuścić jak najwięcej światła do pomieszczeń. W Twojej kolekcji mebli znajdują się krzesła w stylu vintage, industrialna lampa, czy coś w innych stylu? Idealnie będzie je wykorzystać. Na ścianach będziesz mieć liczną kolekcję obrazów, ułożonych w ramkach w ciekawy, nieszablonowy sposób. Chcesz również wykorzystać ręcznie robione dekoracje z papieru.

5. Styl góralski będzie idealny dla osób uwielbiających wnętrza w ciepłych drewnianych aranżacjach, które wykorzystują liczne zdobienia, kojarzące się z folklorem. Lubisz też wykorzystywać kolor czerwony, malując ściany. Masz obrusy w takim kolorze. Te elementy ożywiają drewno, tak często wykorzystywane w tym stylu. Warto też wykorzystać skóry, które wzmocnią styl góralski. Kolory takie jak karmelowy, dąb idealnie pasują do drewnianego wnętrza.

6. Styl prowansalski. Aranżacje w tym stylu są jasne i ciepłe – nawiązując w ten sposób do Francji. Dominującymi kolorami są beże, biel, delikatne odcienie błękitu i fioletu, oliwka. Ściany i meble są tutaj lekko chropowate. Drewniane meble charakteryzują witrażowe szyby, często ręcznie zdobione. Okna koniecznie z okiennicami. Wnętrza w tym stylu są pełne roślin i ziół.

7. Styl kolonialny. Ten styl charakteryzują dywany, tkaniny dekoracyjne obicia w pasy, cętki, plamy. Tkaniny w desenie afrykańskim znajdują szerokie zastosowanie. Idealnymi dodatkami są wyroby z drewna, kamienia plecionki i skóry. Figurki ludzi, zwierząt i ptaków oraz myśliwskie trofea doskonale uzupełniają wnętrze.

8. Styl vintage. To niebanalne połączenie nowego ze starym. Idealnym rozwiązaniem dla Ciebie jest umieszczenie starych mebli w nowoczesnym wnętrzu lub odwrotnie. Postarzane meble to rzecz, którą widzisz jako nieodzowny element Twojego mieszkania? To idealny styl dla Ciebie. Tapety bogate we wzory są również często spotykane. Jest to również styl, w którym artystyczne „zagracenie” przestrzeni jest walorem dodatnim. Dodatkami będą babcine serwetki, abażur, lampy z frędzlami, czy też kolorowy tapczan. Stare rzeczy powinny być dobrej jakości.  

Licencja: Creative Commons
0 Ocena