Dobry materac nie jest tani, a sklepy oferują dużą liczbę przeróżnych typów i wersji materacy. Aby dokonać trafnego wyboru, należy mieć o nich pojęcie i być świadomym czego się spodziewać.
Materace sprężynowe. Jest to jeden z najczęściej stosowanych rodzajów materacy. Jak sama nazwa wskazuje, we wnętrzu takiego materaca znajduje się system ciasno obok siebie ułożonych sprężyn, aby zapewnić odpowiednie wsparcie dla naszego ciała. W większości współczesnych materacy sprężynowych każda sprężyna jest indywidualnie zabezpieczona, co zmniejsza zużycie sprężyn i ogranicza hałas wywołany ocieraniem się sprężyn. Im cięższy będzie taki materac i im więcej sprężyn będzie zawierał, zapewni lepsze wsparcie, dlatego należy o tym pamiętać w czasie zakupów.
Zalety: powszechny dostęp, dostępne różne warianty twardości, wygodne, dobrze podtrzymują ciało na całej długości, nie trzymają ciepła.
Wady: poziom komfortu zmniejsza się z czasem, potencjalny hałas, obniżenie materaca w ciągu kilku lat.
Materace piankowe. Jest to drugi najpopularniejszy wybór. Pierwotnie materace te zostały zaprojektowane przez NASA, aby zapewnić astronautom odpowiedni komfort w czasie lotów kosmicznych. Materac z pianki idealnie dopasowuje się do kształtu ciała podczas snu, oferując podparcie bez nacisku na stawy i kręgosłup. Pianka jest również odporna na ruch, więc nasz sen nie będzie zakłócany przez ruchy partnera, ale może być trudniej się obrócić.
Zalety: doskonały wybór dla osób z bólem stawów, brak hałasu, powszechnie dostępny, trwalsze niż materace sprężynowe.
Wady: dla niektórych zbyt twardy, zatrzymują ciepła, ciężki, zapach „nowości".
Materac lateksowy. Jest to materac z materiału pochodzenia organicznego (sok z drzewa gumowego). Jest to produkt w pełni ekologiczny, antybakteryjny, odporny na roztocza i antyalergiczny. Daje on uczucie amortyzacji ciała podobnie jak w materacu piankowym, jednak nie zapadamy się w nim. Jest to idealny materac dla osób cierpiących na przewlekły ból.
Zalety: naturalny lateks jest biodegradowalny, bardzo trwały, doskonale wspiera i amortyzuje ciało, idealny dla osób z przewlekłym bólem, przeciwdrobnoustrojowy, antyalergiczny, nie przenosi ruch.
Wady: niektórzy są uczuleni na lateks, może utrzymywać ciepło jednak nie w takim stopniu jak pianka, bardzo ciężki, drogi, zapach „nowości".
Materac welurowy. Nie należy mylić materacy na powietrze ze stosowanymi jednorazowo dla gości, czy kempingach. Zawierają one komory wypełnione powietrzem w środku, a na zewnątrz otoczone pianką. Poprzez pompowanie lub wypuszczanie powietrza można osiągnąć idealna twardość dla naszych potrzeb.
Zalety: niezależne obie strony materaca, nie zachowuje ciepła ciała, doskonałe wsparcie i amortyzacja.
Wady: regulacja może być trudna, kosztowny, nie każdy wystarczająco stabilny podczas siedzenia na jego brzegu.
Materac wodny. Można by pomyśleć, że to relikt z czasów disco, ale chociaż są mniej popularne, ciągle są dostępne. Większość z nich posiada grzałkę, dzięki czemu możemy kontrolować temperaturę. Zapewniają one doskonałe wsparcie i są bardzo wygodne, są jednak bardzo ciężkie.
Zalety: wygodne, zapewniają dobre wsparcie, ciche, temperaturę można kontrolować, dość tani, zapewniają odporność przed roztoczami, trwałe.
Wady: ciężkie, podnosi rachunek za prąd, możliwość przebicia, wymiana wody.
Najważniejsze jest, aby nie żałować czasu na sprawdzenie, który jest dla nas idealny. W końcu chodzi tu o nasz komfort i zdrowie.
Wiosna to z jednej strony przepiękny okres obfitujący w kolorowe kwiaty oraz sprzyjającą pogodę. Jednakże z drugiej strony stanowi ona jednocześnie niekorzystny czas dla alergików, ponieważ natura powracająca do życia niesie także ze sobą intensywne pylenia. Wiele osób szuka zatem skutecznych sposobów na to, aby zminimalizować negatywny wpływ alergenów na swoje zdrowie. Istotnym krokiem może okazać się dobór odpowiedniego materaca do sypialni.