Urządzanie własnego mieszkania lub domu to niebywała radość i przyjemność, zwłaszcza jeśli możesz sobie pozwolić na urozmaicenie przestrzeni, którą dysponujesz w taki sposób, jaki odpowiada twojemu zmysłowi estetycznemu. Jak dobierać dodatki tak, by stworzyć niepowtarzalne, klimatyczne wnętrze? Oto nasze pomysły.

Data dodania: 2016-07-15

Wyświetleń: 713

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

3 wskazówki jak dobrać firany do aranżacji mieszkania

Firany dopasuj do ogólnej stylistyki

Po pierwsze – bardzo ważne jest wcześniejsze określenie ogólnej koncepcji. Czy w swoim domu chcesz zaprowadzić konkretną stylistykę, czy raczej wolisz swobodny eklektyzm? Jeśli wybierasz konkretny styl aranżacji zapoznaj się z jego podstawowymi zasadami. W ten sposób uda ci się dobrac elementy wystroju oraz dodatki i akcesoria w taki sposób, by stworzyć spójną całość w całym mieszkaniu.

I tak, jeśli zdecydujesz się na modny ostatnio styl skandynawski, wybierz proste firany. Stawiając na minimalizm do stworzenia bazy pod całość aranżacji, w dowolny sposób możesz żonglować dodatkami, które zapełnią z czasem wnętrze, nadając mu bardziej osobisty charakter. Jeśli chcesz stworzyć wrażenie, że mieszkasz w cieplejszym klimacie, wybierz długie, zwiewne firany zasłaniające także część ściany, a do nich dobierz kolorowe zasłony w intensywnych barwach. Słomiane kapelusze, drewniane figurki i kolorowe chusty boho dopełnią reszty.

Skomponuj kolory

Skoro wspomnieliśmy o kolorach, warto się nad tym zatrzymać. Jeśli czujesz, że skomponowanie kolorystycznej kompozycji w całym mieszkaniu przerasta twoje możliwości, nie wahaj się skorzystać z pomocy profesjonalnego dekoratora wnętrz. Spróbuj jednak wykorzystać te kilka praktycznych porad – ważna jest baza.

Wybierz kolor, który stanie się bazą i swego rodzaju tłem, w które wkomponujesz pozostałe barwy. Może to być biel, ecru czy coś delikatnego. Firany powinny być właśnie w takim odcieniu. Następnie zadecyduj, jaka barwa będzie dominująca – może ona być znacznie bardziej wyrazista. Głęboka czerwień, indygo a może grafit – te kolory mogą dominować na zasłonach, meblach czy ścianach. Na końcu kolory uzupełniające – mogą być kontrastujące lub być odcieniami pośrednimi między bazą a dominantą. Wybierz modne zestawienie biel – grafit – żółty lub ożywcze, przydające energii: łososiowy – czerwony – pomarańczowy.

Modyfikuj wnętrze

Jeśli chodzi o faktury i desenie, można modyfikować optyczne wrażenie, używając odpowiednio dobranych deseni. Pasy mają tendencję do wydłużania – jeśli pokój jest wąski, a ty dasz na ścianie tapetę w poziome paseczki lub szerokie pionowe pasy, wzmocnisz to wrażenie. Wykorzystaj wzorzyste firany, które nawet małemu pokojowi dodadzą lekkości i sprawią, że wyda się nieco większy. Jasne kolory odbijają światło, dlatego można odnieść wrażenie, że wnętrze jest nieco większe, bo lepiej rozświetlone. Z kolei bardzo wysokie wnętrza powinny unikać aranżacji z pionowymi liniami. Tutaj doskonale sprawdza się firany w nieregularne wzorki, które nieco złagodzą ich długość.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena