Gaz płynny LPG stosowany jest powszechnie w Polsce do aut z instalacją gazową, jako alternatywne paliwo względem benzyny czy oleju napędowego. Nie jest to jednak jedyna metoda wykorzystania skroplonego gazu płynnego.

Data dodania: 2015-10-22

Wyświetleń: 1232

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 1

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

1 Ocena

Licencja: Creative Commons

Uniwersalne zastosowanie gazu płynnego

W Polsce ilość samochodów zasilanych gazem LPG- propan lub propan-butan jest stosunkowo jedną z najwyższych na świecie. Szacuje się, że nawet 3 mln pojazdów z instalacją gazową jeździ po polskich drogach. Polski rynek autogazu wzrasta i staje się jednym z największych na świecie, choć jest stosunkowo młody. Rok rocznie przybywa kolejne 100 tys. samochodów z instalacją LPG.


Co ciekawe, do niedawna propan-butan był używany tylko w domach mieszkalnych, a niespełna 25 lat temu zaczęto go stosować w pojazdach jeżdżących po rodzimych drogach. O jego popularności decyduje przede wszystkim cena - litr gazu LPG kosztuje połowę mniej niż litr benzyny.


Należy przy tym powiedzieć, że cechy charakterystyczne skroplonego gazu płynnego powodują, że może być uznany za paliwo w dużej mierze uniwersalne. Jak można go jeszcze stosować?


Wszechstronne zastosowanie gazu


Gaz płynny LPG to skroplony gaz, który w stosunkowo niskim ciśnieniu i umiarkowanych temperaturach przechodzi w stan ciekły, dzięki czemu można go przechowywać i transportować nawet na bardzo duże odległości w butlach gazowych i zbiornikach. Warto korzystać wyłącznie z oferty renomowanych dystrybutorów, którzy na każdym etapie dostarczania pojemników z gazem do klientów, sprawdzają ich szczelność oraz gwarantują wysoką jakość LPG. Takim dystrybutorem jest m.in. firma amerigas.


Gaz skroplony LPG może być z powodzeniem stosowany w domach prywatnych. Służy jakomateriał opałowy, przede wszystkim tam, gdzie nie ma możliwości podłączenia się do sieci z gazem ziemnym. Kotły opalane gazem płynnym nie wymagają zaawansowanej obsługi, a sam gaz ma wysokie właściwości energetyczne. Spala się czysto, bez emitowania do atmosfery szkodliwych substancji, przez co jest ekologiczny. Poza tym, można go stosować do gotowania na gazie albo do przygotowania ciepłej wody użytkowej.


Z powodzeniem gaz propan, butan lub mieszanina tych gazów jest wykorzystywany w rolnictwie, przemyśle czy w usługach, w tym zwłaszcza w gastronomii mobilnej, czego przykładem są truck foody. Zasila wózki widłowe w halach produkcyjnych i magazynowychczy w zakładach logistycznych. Służy jako paliwo do specjalistycznych maszyn i urządzeń.Szeroka gama sposobów użycia gazu LPG sprawia, że jest on uniwersalny.


Zobacz także: Wygodny system ogrzewania domowego

Licencja: Creative Commons
1 Ocena