Jak wynika z danych Urzędu Regulacji Energetyki, coraz więcej odbiorców decyduje się na zmianę sprzedawcy gazu. Polacy powoli dostrzegają potencjał tego rynku i możliwości związane z oszczędnościami wynikającymi ze zmiany sprzedawcy.

Data dodania: 2016-10-19

Wyświetleń: 983

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Przełom na rynku nastąpił pod koniec 2014 roku, kiedy to wraz z uwolnieniem wynku gazu nowi sprzedawcy zaproponowali oferty cenowe budzące zainteresowanie wśród klientów. Dzisiaj w Polsce sprzedawcę gazu zmieniło prawie 50 tys. osób i choć liczba ta stale rośnie to nadal świadomość na temat możliwości zmian w tym obszarze jest niewielka. W tym roku na zmianę sprzedawcy zdecydowało się ponad 17 tys. odbiorców. Tymczasem oszczędności wynikające ze zmiany sprzedawcy mogą sięgać nawet 10%, a przy ostatecznym wyborze oferty powinna się liczyć nie tylko cena ale też jakość oferowanych usług.

Wiele osób nadal zwyczajnie nie wie o tym, że ma prawo zmienić sprzedawcę gazu i że jest to procedura bezpłatna i podobna, jak przy zmianie operatora komórkowego – potwierdza Damian Lindner z Energetycznego Centrum SA. Rynek gazu i energii w Polsce ma ogromny potencjał i nie jest jeszcze w pełni zagospodarowany. Działania informacyjne i edukacyjne nakierowane na klientów to zadanie stojące przed niezależnymi sprzedawcami, czyli firmami takimi jak nasza – dodaje ekspert.

Możliwość zmainy sprzedawcy gazu, to szansa na wyższą jakosć obsługi i niższe koszty błękitnego paliwa. Urząd Regulacji Energetyki wskazuje, że na koniec drugiego kwartału 2016 roku, odnotowano ponad 48 tys. zmian sprzedawcy gazu. Liczba ta rośnie i szacuje się, że na koniec tego roku liczba zmian wyniesie 80 tys. Aż 8 na 10 klientów indywidualnych, którzy do tej pory zmienili sprzedawcę wybrało Energetyczne Centrum SA.

Zaufanie klientów jest dla nas największym wyróżnieniem. Konkurujemy nie tylko ceną ale również bezpieczeństwem całego procesu. Zmiana sprzedawcy jest bardzo prosta. Nasz doradca może przyjechać we wskazane miejsce i wytłumaczyć na czym polega proces. Po naszej stronie są wszystkie formalności, a oferty skalkulowane są tak aby przez cały okres trwania umowy zapewnić klientom ochronę np. przed niespodziewanym wzrostem cen gazu – tłumaczy Lindner.

Ceny tego paliwa są zalezne od zdarzeń geopolitycznych i innych czynników, na które wpływ ma ogólna sytuacja na rynku światowym. Niezaleznie od tego okres, który upłynął od uwolnienia rynku paliwa gazowego pokazuje, że tak jak w innych przypadkach konkurencja to jedyna droga do zdrowych zachowań rynkowych, kształtujących relacje konsument – sprzedawca gazu.

Odbiorca końcowy ma możliwość wyboru oferty spośród działających na rynku kilkunastu podmiotów sprzedających gaz ziemny. Zmiany w tym obszarze nie wiążą się z koniecznoscią jakichkolwiek zmian instalacji czy urządzeń, a wszystkie firmy oferujące błękitne paliwo korzystają z tej samej sieci zaarządzanej przez Polską Spółkę Gazownictwa, która tym samym odpowiada za przesył.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena