Warto również wspomnieć, że do ich obsługi wymagane są niezbędne uprawnienia, które uzyskuje się w drodze wielogodzinnych szkoleń i testów teoretycznych oraz praktycznych.
Budowa suwnicy bramowej
Istnieje wiele rodzajów suwnic, a do podstawowej grupy należą: pomostowe, podwieszane i bramowe. W dzisiejszym artykule skupimy się jednak na budowie i zastosowaniu ostatniej z nich. Suwnice bramowe są zbudowane z elementów mechanicznych m.in. krzywki i odboje na torach jazdy, po których porusza się konstrukcja stalowa urządzenia. Za mechanizm jazdy odpowiada z kolei czołownica z kołem pędnym i jezdnym, łapami oporowymi, wyłącznikami krańcowymi i szczotkami miedzianymi. Do elementów budowy suwnicy bramowej należą także m.in. wózek jazdy z silnikiem i przekładnią zębatą, jak również cały mechanizm podnoszenia m.in. liny stalowe, haki, pierścienie do prowadzenia liny i wyłącznik krańcowy.
W budowie suwnicy bramowej nie można również pominąć wszelkich elementów elektrycznych. Należą do nich łączniki odpowiadające za włączanie lub wyłączanie zasilania, troleje, szafki sterowniczo-rozdzielcze i kasety sterownicze. Wszystkie te komponenty odpowiadają za wszelkie ruchy suwnicy – pomostu, wciągnika i podnoszenia haka z ładunkiem. Warto wspomnieć, że w zależności od rodzaju dźwignicy obsługa może odbywać się zdalnie lub z kabiny operatora.
Udźwig suwnic bramowych może sięgać nawet 5 ton, z kolei rozpiętość ramion – do kilkunastu metrów. Na rynku znajdziemy zarówno masywne dźwignice, jak również lekkie suwnice bramowe wykorzystywane w mniej wymagających procesach.
miejsce na foto1
Gdzie wykorzystuje się suwnice bramowe?
Suwnice bramowe są wykorzystywane wszędzie tam, gdzie występuje konieczność przemieszczania ciężkich lub wielkogabarytowych ładunków. Znajdują swoje zastosowanie w pracach ładunkowych, przeładunkowych, montażowych i w procesach produkcyjnych. Z tego powodu z suwnicami bramowymi można spotkać się w halach produkcyjnych i fabrykach, jednak najlepiej sprawdzają się w zewnętrznych składowiskach. Montowane są również w pochylniach stoczniowych przy budowie statków lub innej jednostki pływającej.
Warto jednak pamiętać, że suwnice bramowe stanowią wyposażenie uzupełniające mniejszych warsztatach. W zależności od potrzeb Klienta, mogą one być dostosowane do konkretnego przeznaczenia i ładunków. W ten sposób istnieje możliwość znacznego obniżenia kosztów wdrożenia poprzez projekt uwzględniający mniejszy udźwig i rozmiary.
Gdzie zakupić wydajną suwnicę bramową?
Główną zaletą suwnic bramowych jest możliwość optymalizacji wielu procesów przemysłowych. W większości przypadków ich zastosowanie to jednak konieczność. Nowoczesne suwnice bramowe są wydajne i intuicyjne w obsłudze, dzięki czemu pozwalają na znacznie oszczędzenie czasu, a w szczerszym horyzoncie czasowym – również pieniędzy. Warto jednak pamiętać, że wdrożenie dźwignic w przedsiębiorstwie to wciąż duża inwestycja, dlatego warto postawić na sprawdzonych i renomowanych producentów, dzięki czemu mamy pewność, że urządzenie będzie służyło bezawaryjnie przez długie lata.
Firma Demagcranes oferuje szeroki wachlarz produktów, dzięki czemu ich urządzenia są wykorzystywane zarówno w mniejszych, jak i ogromnych przedsiębiorstwach. W ramach usług prowadzą, również serwis oraz remonty kapitalne z gwarancją, które pozwalają na zachowanie wydajności nawet po okresie teoretycznego okresu użytkowania.